Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wydział Śledczy Holenderskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (NVWA-IOD) aresztował w kwietniu 2021 r. pięciu podejrzanych, którym postawiono zarzuty świadomego handlu szkodliwymi produktami - ziołami i przyprawami marki Verstegen w szklanych opakowaniach.
Wycofanie z powodu możliwej obecności odłamków szkła w przyprawach
Producent wycofał z rynku wadliwe partie w marcu ubiegłego roku z powodu możliwej obecności odłamków szkła. Odłamki mogły odpadać z górnej krawędzi szklanego opakowania, co stanowiło ryzyko dla bezpieczeństwa konsumentów.
Ponowne wprowadzenie na rynek przypraw bez wiedzy producenta
Wadliwe partie zostały rzekomo zniszczone, natomiast śledztwo wykazało, że produkty te zostały ponownie wprowadzone na rynek i stało się to bez wiedzy producenta. NVWA-IOD wszczęła dochodzenie pod kierownictwem prokuratury. Śledczy przeszukali dwie siedziby firmy w Zaltbommel i Zeewolde. Dzięki temu NVWA była w stanie namierzyć większość nielegalnie rozprowadzanych partii. Wyśledzone produkty zostały przejęte, dzięki czemu zostały skutecznie wycofane z rynku. Wśród wycofanych produktów, które ponownie trafiły na rynek znajdowały się następujące przyprawy: galangal, łagodna papryka, papryka ostra, chili, pieprz cayenne, pieprz czarny, włoska mieszanka przypraw, estragon, cynamon, kminek, gałka muszkatołowa. Numery partii znajdują się pod tym linkiem.
Przeczytaj także
Od początku pandemii COVID-19 notujemy bardzo duży wzrost informacji o zafałszowaniach suplementów diety. Głównym problemem jest obecność niedozwolonych substancji.
W ramach Programu Zapobiegania Botanicznym Fałszerstwom ostał opublikowany artykuł, zawierający szczegółowe informacje z laboratoriów analitycznych na temat składników i produktów zawierających lub twierdzących, że w ich składzie znajduje się czarny bez.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) opublikowała przegląd i porady dla krajów Azji i Pacyfiku: „Zafałszowania żywności – zamiar, wykrywanie i zarządzanie”