Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Nowy protokół laboratoryjny WHO zatytułowany „Globalny protokół pomiaru profili kwasów tłuszczowych w żywności z naciskiem na monitorowanie tłuszczów trans pochodzących z częściowo uwodornionych olejów” zapewnia globalnie zharmonizowaną metodę pomiaru tłuszczów trans w żywności. Pozwoli to krajom ocenić poziomy kwasów tłuszczowych trans (TFA) w żywności w celu zrozumienia kluczowych źródeł TFA w diecie ich mieszkańców, a także monitorowania zgodności lub skuteczności polityki wdrożonej w celu wyeliminowania przemysłowo produkowanych TFA.
Szkodliwość kwasów tłuszczowych trans
Zwiększone spożycie TFA (> 1% całkowitego spożycia energii) jest utożsamiane ze zwiększoną zachorowalnością na chorobę niedokrwienną serca, często prowadzącą do zgonów. TFA produkowany przemysłowo jest stosowany w pieczonych i smażonych potrawach, paczkowanych przekąskach oraz niektórych olejach i tłuszczach kuchennych, które są używane w domu, w restauracjach lub w potrawach serwowanych w fast-foodach i street-foodach.
Wyeliminowanie przemysłowo produkowanych TFA z globalnych dostaw żywności do 2023 r. jest kluczowym celem XIII Ogólnego Programu Prac WHO (2019-2023). Od w maja 2018 r. WHO wspiera kraje w podejmowaniu działań mających na celu wyeliminowanie przemysłowo produkowanych TFA z ich krajowych dostaw żywności.
Kraje powinny mieć możliwość gromadzenia danych na temat poziomów TFA w żywności, aby mogły podejmować decyzje polityczne, monitorować zmiany w czasie i śledzić zgodność z politykami krajowymi. Protokół jest pierwszym globalnie zharmonizowanym protokołem laboratoryjnym i może być dostosowany do pomiaru poziomów TFA w krajowych dostawach żywności w szeregu ustawień.
WHO ma nadzieję, że w nadchodzącym roku przeprowadzi warsztaty szkoleniowe z wykorzystaniem nowego protokołu laboratoryjnego, a regiony i kraje będą ukierunkowane na rozwijanie zdolności laboratoryjnych w ramach wysiłków na rzecz wzmocnienia krajowych zdolności regulacyjnych w celu przyspieszenia działań zmierzających do wyeliminowania przemysłowo produkowanych TFA.
Przeczytaj także
W grudniu 2020 r. Komisja Europejska (KE) zaprezentowała dokument stanowiący WSTĘPNĄ OCENĘ REGULACJI (WSR), który obejmuje zakres, terminy i cele zmian Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (NIZP-PZH) dokonał kolejnej aktualizacji ogólnodostępnej „Bazy danych dotyczących izomerów trans w środkach spożywczych”.
Szacuje się, że spożycie przemysłowo produkowanych tłuszczów trans - zawartych w utwardzonych tłuszczach roślinnych, takich jak margaryna i ghee – jest bezpośrednią przyczyną ok. 0,5 mln zgonów z powodu choroby wieńcowej serca każdego roku. Te statystyki skłoniły WHO do zainicjowania planów eliminacji stosowania przemysłowo produkowanych tłuszczów trans z globalnej podaży żywności do 2023 r.