Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Ostatni wzrost prób znakowania żywności etykietami środowiskowymi, a także oficjalnymi zaleceniami na poziomie europejskim, w 2022 r. prawdopodobnie więcej marek żywności wdroży inicjatywy dotyczące etykietowania środowiskowego, takie jak np. etykieta środowiskowa Foundation Earth.
W grudniu 2021 r. Komisja Europejska przyjęła zalecenie, aby pomóc firmom w obliczaniu ich efektywności środowiskowej i wytwarzaniu produktów bardziej przyjaznych dla środowiska. Obejmuje to przejrzyste komunikowanie się z konsumentami na temat sposobu wytwarzania produktów przy użyciu uzgodnionej na szczeblu międzynarodowym metody analizy cyklu życia produktu. Elementy analizy obejmują zmiany klimatyczne i wpływy związane z wodą, powietrzem, zasobami, użytkowaniem gruntów i toksycznością.
Ponieważ konsumenci często mają obawy dotyczące mylnych i wprowadzających w błąd informacji na etykietach żywności (12), a aż 59% uważa, że etykiety produktów nie zawierają wystarczających informacji (13), jasne jest, że jest to pole do poprawy w 2022 r. Co więcej, oznakowanie środowiskowe może również przynieść korzyści interesariuszom systemu żywnościowego, ułatwiając monitoring wpływu na środowisko różnych części łańcucha dostaw produktu, a tym samym podkreślając, gdzie można dokonać zmian.
„Ekologiczne oznakowanie żywności pozwoli konsumentom zobaczyć wpływ produktu spożywczego na środowisko dzięki informacjom na opakowaniu, dzięki czemu będą mogli dokonywać bardziej zrównoważonych wyborów żywieniowych. Oznacza to również, że firmy powinny stopniowo poprawiać swoje procesy, co z kolei stworzy łańcuchy żywnościowe, które będą znacznie bardziej zrównoważone”.
Dr Andy Zynga, dyrektor generalny EIT Food (13)
Źródła:
Źródło EIT: https://www.eitfood.eu/blog/post/top-5-european-food-trends-in-2022
Przeczytaj także
W ramach prognoz trendów żywieniowych na 2021 r. stwierdzono, że rynek białek alternatywnych będzie nadal zyskiwał na popularności wśród konsumentów.
Największy trend w systemie żywnościowym w 2022 r wytypowany przez społeczność EIT Food na platformie FoodHIVE - rolnictwo regeneratywne, którego celem jest poprawa zdrowia gleby i zwiększenie bioróżnorodności w gospodarstwach - prawdopodobnie zostanie bardziej rozpowszechnione przez duże gospodarstwa i zakłady w 2022 r.
Rok 2021 był przez wielu określany jako przełomowy rok dla transformacji systemu żywnościowego, ze sztandarowymi kamieniami milowymi, takimi jak pierwszy szczyt systemów żywnościowych ONZ, który podkreślił pilną potrzebę zmian i znaczenie współpracy. Jednak pojawiły się również głosy opisujące szczyt również jako chybiony, ze względu na postawienie problemu żwyności „nie wystarczająco wysoko w porządku obrad” w negocjacjach i dialogach na COP26 w listopadzie 2021 r.