Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Korzystnie na potencjał polskiej produkcji roślinnej w 2020 r. wpłynęło dobre wyrośnięcie i rozkrzewienie zbóż ozimych jesienią ubiegłego roku i niewielkie straty zimowe zbóż ozimych (zaorano jedynie 0,1% zasianej powierzchni zbóż ozimych). Postępująca susza wiosną, spowodowana niedoborem opadów, została zahamowana przez wyjątkowo częste opady w czerwcu i lipcu.
Szacowane plony zbóż
W konsekwencji przeciętne plony zbóż oszacowano na 38,6 dt/ha (o 10% więcej niż w 2019 r., o 6% więcej niż przeciętnie w latach 2015-19). Plony zbóż ozimych powinny wynieść 42,3 dt/ha (wzrost o 8% r/r), a plony zbóż jarych – 32,7 dt/ha (wzrost o 14% r/r). Według szacunków GUS, plony największych wolumenowo kategorii – pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego – mają wzrosnąć odpowiednio o 6% i 12%. Najbardziej dynamiczny wzrost oszacowano dla mieszanek zbożowych jarych i owsa (wzrosty na poziomie 17-18%), które po niższych plonach w ostatnich dwóch latach mają osiągnąć wartości z lat 2016-17 (31 dt/ha dla mieszanek zbożowych jarych, 29 dt/ha dla owsa).
Wzrost zbiorów według zbóż
Według szacunków GUS zbiory zbóż podstawowych z mieszankami wyniosą 27,9 mln ton (wzrost o 11% zarówno w skali roku, jak i w porównaniu do średniej z lat 2015-19). Do wzrostu w dużym stopniu przyczynią się większe o 29% zbiory mieszanek zbożowych jarych oraz większe o 20% zbiory żyta. Zbiory pszenicy ozimej mają wzrosnąć o 4%, a pszenżyta ozimego – o 9%.
Wzrost zbiorów rzepaku
Według szacunków GUS, rzepak pod zbiory w 2020 r. zasiano na obszarze 800 tys. ha czyli o 0,2% mniejszym niż przed rokiem. Mimo nieco mniejszej powierzchni zasiewów, z uwagi na wyższe o 13% plony, GUS spodziewa się, że zbiory rzepaku w Polsce wyniosą 2,6 mln t i będą o 12% większe od ubiegłorocznych.
Stosunek zbiorów do cen
Mimo, spodziewanych większych zbiorów zbóż i rzepaku, pod koniec lipca 2020 r. ceny większości z nich, były wyższe niż przed rokiem. Wg danych MRiRW cena skupu pszenicy w okresie 20-26.07 wyniosła 752 PLN/t i była o 12 % wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem. Ceny kukurydzy ukształtowały się na poziomie 791 PLN/t, o 14% wyższym (r/r), a ceny rzepaku 1616 PLN/t, o 4% więcej (r/r). Jedynie w przypadku żyta, które ceny w większym stopniu kształtowane są przez czynniki lokalne, z uwagi na spodziewane o 20% większe zbiory, ceny w relacji rocznej były o 11% niższe.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
W najnowszych badaniach przeanalizowano najnowsze osiągnięcia w zakresie poprawy jakości pieczywa bezglutenowego, skupiając się nie na składnikach, a na procesach technologicznych, które modyfikują właściwości ciasta, np. jego konsystencję.
Ryż jest zbożem o znaczeniu strategicznym, zarówno pod względem ekonomicznym, politycznym, jak i społecznym. Jak podaje Międzynarodowy Instytut Badań nad Ryżem (IRRI) stanowi on podstawę wyżywienia niemal dla połowy ludzi mieszkających na świecie.
Czanieckie Makarony, polski producent makaronu specjalizujący się w makaronach jajecznych, usprawnił produkcję dzięki sprzętowi Ishida.