Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Włoska Izba Deputowanych przyjęła 16 listopada br. ustawę zakazującą produkcji mięsa hodowlanego. Zakaz dotyczy produkcji i obrotu „żywnością i paszą wyprodukowaną z izolowanych lub wyhodowanych kultur komórkowych lub tkanek pochodzących z kręgowców”. Włochy są na razie jedynym krajem w Europie, który wprowadził zakaz produkcji syntetycznego mięsa i zakaz obrotu nim na rynku.
Wątpliwości prawne decyzji i możliwe kary
Wprowadzając ten zakaz, rząd premier Giorgii Meloni naraża Włochy na niemal pewne ryzyko postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i wysokich kar finansowych. W trakcie debaty pojawiły się też wątpliwości natury konstytucyjnej, ale większość rządowa je odrzuciła. Izba ostatecznie przyjęła ustawę 159 głosami za i 53 głosami przeciw. Ustawa przewiduje karę pieniężną w wysokości od 10 tys. do 150 tys. EUR dla tych, którzy produkują lub handluje żywnością i paszą wyprodukowaną z kultur komórkowych lub tkanek pochodzących od kręgowców. Ustawa zakazuje również nazywania produktów bezmięsnych terminami typowymi dla produktów z mięsa zwierzęcego, na przykład używania nazw klopsiki sojowe, burger z ciecierzycy lub warzywny fishburger.
Jednak jak podają włoskie media, wątpliwości wyrażali na etapie procedowania ustawy prawnicy prezydenta. Ostrzegali oni o ryzyku ewentualnego postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przez Unię Europejską. Konieczne będzie zrozumienie, czy decyzja nie będzie sprzeczna z prawem międzynarodowym i przepisami europejskimi w przypadku zakazu "prewencyjnego", czyli wprowadzonego przed rozpoczęciem produkcji w Europie.
74 proc. Włochów sprzeciwia się żywności produkowanej komórkowo
Wg badań przeprowadzonych na zlecenie związku rolników Coldiretti/Notosondaggi prawie 3 na 4 Włochów (74 proc.) sprzeciwia się syntetycznej żywności produkowanej w laboratoriach, począwszy od mięsa, przez mleko, aż po ryby.
„Chronimy naszą żywność, nasz system żywnościowy, aby utrzymać związek między żywnością, ziemią i pracą ludzką, który towarzyszy nam od tysiącleci, gwarantując jakość, którą wyrażają Włochy i która jest wyrazem bezpieczeństwa żywności dla całej planety. Żywność syntetyczna nie jest obecnie dozwolona w Europie i nie została odpowiednio przetestowana. Jesteśmy optymistami, że Unia odrzuci możliwość jej produkcji, importu i wprowadzania do obrotu. Parlament Europejski odrzucił obecnie nawet projekty dyskusji, która otworzyłaby rozpoczęcie procedury zgody na produkcję”- skomentował głosowanie włoskiej izby deputowanych Francesco Lollobrigida, włoski minister rolnictwa.
Źródło: PAP
Przeczytaj także
Czeska firma Bene Meat jako pierwsza w UE uzyskała zezwolenie na produkcję mięsa hodowlanego na sprzedaż jako karma dla zwierząt domowych w ramach Europejskiego Rejestru Materiałów Paszowych.
Dyskutowano m.in. nt. opracowywania dokumentacji dotyczącej bezpieczeństwa żywności zgodnie z wymogami regulacyjnymi.
Po starannej i rygorystycznej ocenie FDA zaakceptowała wniosek firmy uznając, że jej pierwszy produkt drobiowy, hodowany kurczak, jest bezpieczny do spożycia.