Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Umowa UE-Meksyk
W sobotę (21.04.2018 r.) Unia Europejska doszła do porozumienia w sprawie najważniejszych postanowień umowy o wolnym handlu z Meksykiem. Nowe uregulowania będą również wpływać na kształtowanie się zasad handlu produktami rolno-spożywczymi, w tym m.in. dotyczyć będą produktów mleczarskich.
1,5% unijnego eksportu
W 2017 r. do Meksyku z Unii Europejskiej wyeksportowano produkty mleczarskie o wartości 155 mln EUR (1,5% wartości produktów mleczarskich z UE), co pod względem wartości, plasowało ten kraj na 18 miejscu wśród odbiorców ze Wspólnoty. W przypadku Polski, kraj ten miał małe znaczenie – w 2017 r. wartość eksportu wyniosła 5,0 mln EUR (0,3% wartości eksportu ogółem). Należy jednak zauważyć, że Meksyk pełni znaczącą rolę w imporcie produktów mleczarskich na świecie. W 2017 r. kraj ten, pod względem wolumenu, był największym importerem odtłuszczonego mleka w proszku. W przypadku masła był na czwartym, a serów na szóstym miejscu na świecie.
Bezcłowa sprzedaż
W ramach osiągniętego porozumienia, w odniesieniu do mleka w proszku, w pierwszym roku po wejściu w życie umowy z Meksykiem możliwa będzie bezcłowa sprzedaż 30 tys. t mleka w proszku z UE. Limit ten w okresie pięciu lat zwiększy się do 50 tys. t. Nie będzie limitów na eksport do Meksyku serów z przerostami niebieskiej pleśni, w przypadku których cła sięgają obecnie nawet 20%. Bezcłowy limit na eksport do Meksyku serów świeżych i topionych wyniesie 5 tys. t, a na pozostałe sery – 20 tys. t. Obecne porozumienie zawiera najważniejsze elementy umowy, a prace nad finalnym tekstem będą kontynuowane do końca roku, co oznacza, że wejście umowy w życie jest możliwe prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku.
Rozwój produkcji mleka w północno-wschodniej Polsce
Z końcem marca br. upłynęły trzy lata od kiedy produkcja mleka w UE przestała podlegać regulacjom. W trzecim roku po zniesieniu kwotowania (od kwietnia 2017 r. do marca 2018 r.) wg GUS, w Polsce skupiono prawie 11,3 mld litrów mleka, tj. o 10,9% więcej niż w ostatnim roku obowiązywania kwot (od kwietnia 2014 do marca 2015 r.) oraz o 4,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Zniesienie kwot mlecznych sprzyja rozwojowi produkcji mleka, szczególne w północno-wschodniej Polsce. Między trzecim rokiem po zniesieniu kwot, a ostatnim rokiem kwotowym, skup mleka najbardziej zwiększył się w woj. podlaskim (o 346 mln l, tj. o 16,6%). Znaczący wzrost skupionego mleka – o 308 mln l, tj. 14,3% – odnotowano w woj. mazowieckim. Również w woj. warmińsko-mazurskim skup mleka zwiększył się dynamiczniej niż średnio w kraju – o 13,1% tj. o 105 mln l. Oprócz tych województw, duży przyrost wolumenu skupu wystąpił też w woj. wielkopolskim (o 203 mln l, tj. o 13,1%).
Przeczytaj także
Większa ilość przerobionego mleka oraz wyższy niż przed rokiem poziom cen zbytu produktów mleczarskich wpłynęły na zdecydowany wzrost przychodów firm zajmujących się przetwórstwem mleka. Warto jednak zauważyć, że koszty działalności zwiększyły się w większym stopniu niż przychody.
Według oceny ekspertów Komisji Europejskiej, w 2018 r. dostawy mleka w Unii Europejskiej zwiększą się o 1,4% do 158,3 mln t. Dynamika wzrostu będzie zatem mniejsza niż w 2017 r., kiedy to wyniosła 1,8%.
W 2017 r. wartość eksportu produktów mleczarskich z Polski na rynki pozaunijne zwiększyła się o 27% do 476 mln EUR. Największy, pod względem wartości, udział w sprzedaży z Polski na rynki krajów trzecich miały sery i twarogi (36,2%), a ich wartość w 2017 r. zwiększyła się o 31,6% do 172 mln EUR.