Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wysoki import do Chin
Po dwóch latach dynamicznie rosnących zakupów produktów mleczarskich ze strony Chin, również w I kw. 2018 r. obserwowaliśmy dalszy wzrost zainteresowania nimi ze strony Państwa Środka. Według danych CLAL, w okresie pierwszych trzech miesięcy br. wolumen importu większości najważniejszych produktów mleczarskich przez Chiny był większy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Stale rośnie popyt na produkty mleczarskie dla niemowląt (pod względem wartości stanowią najważniejszą pozycję w imporcie). W I kw. 2018 r. ich zakupy w relacji rocznej zwiększyły się o 16,7% do 63,1 tys. t, a w porównaniu z I kw. 2016 r. wzrosły o 38,6%.
Wzrost zakupów serwatki, jogurtów i masła
Zakupy proszków mlecznych (PMP, OMP, serwatki) były o 10-12% większe niż w I kw. 2017 r. Z wyjątkiem śmietany, której import był o 3,2% mniejszy niż przed rokiem, zwiększyły się zakupy produktów płynnych – mleka o 36,3% do 134,3 tys. t, a jogurtów i maślanki o 36,2% do 8,2 tys. t. W I kw. 2018 r. wolumen importu masła zwiększył się o blisko 30% do 31,2 tys. t. Zmniejszył się natomiast wolumen zakupów serów, o 5,0% do 26,7 tys. t. Łączna wartość zakupionych, w I kw. br., na rynkach zagranicznych produktów mleczarskich przez Chiny osiągnęła poziom 2,59 mld USD i była o 24,2% większa niż w analogicznym okresie przed rokiem, a w porównaniu z okresem pierwszych trzech miesięcy 2015 r. zwiększyła się o 72%.
Spadek produkcji w Nowej Zelandii
Niekorzystną informacją dla konsumentów są natomiast dane DCANZ, według których w I kw. 2018 r., produkcja mleka w Nowej Zelandii była o 3,0% mniejsza niż w analogicznym okresie przed rokiem i wyniosła 5,9 mld l, a w porównaniu ze średnią z pierwszego kwartału, w trzech ostatnich latach, była o 1,9% mniejsza. Spadek produkcji mleka u jednego z dwóch największych eksporterów produktów mleczarskich na świecie, w połączeniu z utrzymującym się popytem, wpływa na wzrost średniego poziomu cen przetworów mleczarskich. Według danych FAO, w kwietniu br. światowy indeks cen przetworów mleczarskich był na poziomie o 3,4% wyższym niż przed miesiącem i o ponad 11% wyższym niż w kwietniu 2017 r.
Więcej mleka w Australii
Natomiast według danych Dairy Australia w I kw. 2018 r. w Australii wyprodukowano 2,0 mld l mleka tj. o 3,5% więcej niż w analogicznym okresie 2017 r. Warto jednak pamiętać, że w 2017 r. poziom produkcji był wyjątkowo niski, dlatego w relacji do średniej z pierwszego kwartału, w ostatnich trzech latach, wolumen w br. był o 1,2% mniejszy.
Przeczytaj także
W sobotę (21.04.2018 r.) Unia Europejska doszła do porozumienia w sprawie najważniejszych postanowień umowy o wolnym handlu z Meksykiem, a z końcem marca br. upłynęły trzy lata od kiedy produkcja mleka w UE przestała podlegać regulacjom - w trzecim roku po zniesieniu kwotowania w Polsce skupiono o 10,9% więcej mleka niż w ostatnim roku obowiązywania kwot.
Większa ilość przerobionego mleka oraz wyższy niż przed rokiem poziom cen zbytu produktów mleczarskich wpłynęły na zdecydowany wzrost przychodów firm zajmujących się przetwórstwem mleka. Warto jednak zauważyć, że koszty działalności zwiększyły się w większym stopniu niż przychody.
Według oceny ekspertów Komisji Europejskiej, w 2018 r. dostawy mleka w Unii Europejskiej zwiększą się o 1,4% do 158,3 mln t. Dynamika wzrostu będzie zatem mniejsza niż w 2017 r., kiedy to wyniosła 1,8%.