Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wzrost cen pasz
I połowa br. była relatywnie sprzyjająca dla krajowego sektora paszowego. Przede wszystkim charakteryzowała się wzrostem cen pasz przemysłowych. Dane Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazują, że w okresie od stycznia do czerwca bieżącego roku ceny zbytu pasz grower/finisher dla brojlerów były przeciętnie o 1% wyższe w relacji rocznej, zaś pasz dla kur niosek (stada towarowe) aż o 10%. Prestarter/starter dla trzody chlewnej oraz pasze dla loch podrożały o około 10-12% w relacji rocznej, natomiast grower/finisher o prawie 3%. W lipcu oraz sierpniu br. powyższe tendencje utrzymały się, przy czym tempo wzrostu cen pasz dla brojlerów oraz prestarterów/starterów dla trzody jeszcze przyspieszyło.
Przychody i zyski przedsiębiorstw
Jednocześnie koszty zakupu zbóż i rzepaku były niższe niż rok wcześniej (od 2 do 5%), droższa była jedynie śruta sojowa. Miało to pozytywne przełożenie na wyniki finansowe firm paszowych. Według danych PontInfo w pierwszej połowie 2018 r. stopa zysku netto w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 9 osób wyniosła 4,4% wobec 3,0% w analogicznym okresie przed rokiem. Wskaźnik ROE wzrósł z 11,7% w I połowie 2017 r. do 16,2%, zaś ROA z 6,7% na 9,4%. Wprawdzie przychody uległy obniżeniu o 2,6% w relacji rocznej do 8,3 mld zł, jednak niższa była też liczba jednostek, które złożyły sprawozdania. W przeliczeniu na 1 firmę przychody wzrosły o ponad 2%, zaś koszty utrzymały się na poziomie sprzed roku.
Większe inwestycje
O dobrej kondycji branży świadczą też podejmowane inwestycje. W I połowie 2018 r. wartość nakładów inwestycyjnych wzrosła o prawie 12% w relacji rocznej do 138 mln zł. Warto przy tym dodać, że cały czas utrzymują się wzrostowe tendencje w produkcji pasz przemysłowych. Według danych GUS w pierwszych siedmiu miesiącach br. produkcja pasz dla zwierząt gospodarskich w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 50 osób sięgnęła 5,7 mln t, czyli była o prawie 4% wyższa wobec analogicznego okresu przed rokiem. Prawdopodobnie wpłynęło na to polepszenie koniunktury na rynku drobiu, ale też rosnące pogłowie trzody chlewnej.
Korzystne warunki rynkowe
W ciągu najbliższych miesięcy warunki rynkowe dla przedsiębiorstw produkujących pasze przemysłowe będą prawdopodobnie korzystne, biorąc pod uwagę czynniki popytowe – rosnący eksport i produkcję drobiu oraz rozwój produkcji mleka. Mimo to rosnąć mogą koszty działalności, przede wszystkim w wyniku zdrożenia zbóż.
Przeczytaj także
Po kilku latach systematycznych wzrostów, w I połowie bieżącego roku eksport produktów pierwotnego przetwórstwa zbóż odznaczał się tendencją spadkową, stabilny był zaś w przypadku pieczywa i makaronów.
Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów podawanych przez Sparks Polska, eksport zbóż z kraju w sezonie 2017/18 wyniósł 3,71 mln t, czyli o 2,46 mln t (40%) mniej niż w sezonie poprzednim.
Na początku sierpnia zbiory pszenicy na południu Europy zostały praktycznie zakończone, natomiast w pozostałych regionach są mocno zaawansowane. Pojawia się zatem coraz więcej informacji dotyczących wolumenu produkcji oraz jakości ziarna, przy czym wskazują one na coraz bardziej napięty bilans popytowo-podażowy na rynku unijnym.