Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W okresie od stycznia do maja 2019 r. z Polski wyeksportowano 88,3 tys. t mięsa i podrobów z indyków, czyli o ponad 7% więcej w relacji rocznej
Poprawa wyników handlowych pozytywnie wpłynęła na kształtowanie się cen skupu indyków. Według danych MRiRW przeciętnie w sierpniu br. indory skupowano po 5,79 zł/kg, czyli o ponad 17% drożej niż przed rokiem.
Według danych Eurostat w 2018 r. z Polski wyeksportowano 192 tys. t. mięsa i podrobów z indyków, czyli o 13% więcej w relacji rocznej. Były to najlepsze wyniki w handlu zagranicznym tymi produktami od pięciu lat. Dane handlowe, dotyczące pierwszych pięciu miesięcy br. wskazują, że 2019 rok może przynieść kolejny wzrost.
W okresie od stycznia do maja 2019 r. z Polski wyeksportowano 88,3 tys. t mięsa i podrobów z indyków, czyli o ponad 7% więcej w relacji rocznej. Wzrost eksportu był szczególnie widoczny w przypadku handlu pozaunijnego. W analizowanym okresie poza granice UE wyeksportowaliśmy 13,4 tys. t tych produktów, czyli o ponad jedną trzecią więcej niż przed rokiem. Z kolei sprzedaż na rynek unijny, gdzie trafia około 85% eksportowanego mięsa indyczego, zwiększyła się o ponad 3% i wyniosła 74,9 tys. t.
Głównym odbiorcą polskiego mięsa indyczego pozostały Niemcy, gdzie trafiło 26,7 tys. t, czyli o 5% mniej w ujęciu rocznym. Niemcy są jednym z największych importerów mięsa z indyków w UE. Według danych AVEC w 2017 r. spożycie tego gatunku drobiu, u naszych zachodnich sąsiadów wyniosło około 5,9 kg/mieszkańca.
Z kolei do Hiszpanii, która jest drugim odbiorcą mięsa indyczego, trafiło blisko 8,0 tys. t tych produktów, czyli o 18% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Niepokojący wydaje się natomiast fakt znacznego spadku wolumenu wywozu mięsa indyczego do Wielkiej Brytanii, gdzie sprzedaliśmy 6,1 tys. t, czyli o blisko jedną czwartą mniej niż przed rokiem. Utrata części rynku brytyjskiego jest tym bardziej odczuwalna dla polskich eksporterów, że tradycyjnie na Wyspy wysyłane były bardziej wartościowe części tuszki.
Najważniejszym, pozaunijnym odbiorcą mięsa indyczego pozostaje Ukraina, gdzie wolumen eksportu w pierwszych pięciu miesiącach br. wyniósł 2,6 tys. t i był o 26% mniejszy niż przed rokiem. Tym samym zmniejszył się udział tego kraju w pozaunijnym eksporcie mięsa z indyków z blisko 36% do 19%. Na znaczeniu zyskały natomiast nowe kierunki eksportowe, w tym: Chiny, Benin, RPA, Kongo, czy też Mołdawia.
Poprawa wyników handlowych pozytywnie wpłynęła na kształtowanie się cen skupu indyków. Według danych MRiRW przeciętnie w sierpniu br. indory skupowano po 5,79 zł/kg, czyli o ponad 17% drożej niż przed rokiem. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację na rynku indyków, oczekujemy, że do końca bieżącego roku ceny skupu tego gatunku drobiu pozostaną wyższe niż przed rokiem.
Autor: Magdalena Kowalewska, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas
Przeczytaj także
Od lipca 2018 r., przez kolejne 12 miesięcy, na krajowym rynku wołowiny przeważały lekkie spadkowe tendencje cen, które od lutego br. uległy nasileniu.
W pierwszej połowie 2019 r. ceny jaj konsumpcyjnych w Polsce były stabilne. Średnia wartość obliczanego na podstawie danych MRiRW indeksu cen jaj konsumpcyjnych...
Mięso i jego przetwory w większości krajów UE stanowią podstawową grupę wydatków na żywność. We Wspólnocie konsumenci na tę kategorię żywności przeznaczają przeciętnie...