Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W związku z wystąpieniem w województwie podlaskim ogniska rzekomego pomoru drobiu, władze Ukrainy decyzją z dnia 13 lipca 2023 r. wprowadziły zakaz importu z całego terytorium Polski jaj wylęgowych, żywego drobiu oraz produktów i surowców pochodzących z drobiu za wyjątkiem produktów, które zostały przetworzone metodą gwarantującą zniszczenie czynnika wywołującego daną chorobę. Zgodnie z wymogami dotyczącymi importu na obszar celny Ukrainy żywych zwierząt i ich materiału reprodukcyjnego, produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego, paszy, siana, słomy, a także produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego oraz produktów pochodnych przyjętymi Rozporządzeniem Ministra Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy nr 553 z dn. 16.11.2018 r.
Komunikat GLW dot. stwierdzenia na terytorium RP ogniska rzekomego pomoru drobiu u kur rzeźnych
Główny Lekarz Weterynarii informuje, że na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych 11 lipca 2023 r. z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach stwierdzono ognisko rzekomego pomoru drobiu u kur rzeźnych.
Ognisko zostało stwierdzone w powiecie białostockim, w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 43 410 kur rzeźnych.
W ognisku choroby podjęto działania zmierzające do likwidacji zakażonych ptaków oraz wdrożono wszystkie niezbędne środki kontroli choroby, w tym wprowadzono obszary objęte ograniczeniami (3 i 10 km), wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa, w tym z rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie oraz ich zwalczania.
Źródło: GIW
Przeczytaj także
Niepowodzenie w realizacji celu redukcji pestycydów teraz będzie miało długoterminowe i potencjalnie nieodwracalne skutki dla naszego bezpieczeństwa żywnościowego w przyszłości.
W Anglii doszło do wybuchu epidemii Salmonelli, która w początkowym okresie tego roku doprowadziła do zachorowania ponad 60 osób. Okazało się, że epidemia została spowodowana jajkami pochodzącymi z Polski.
Podczas kontroli wykryto zawyżoną zawartość wody w 18 próbkach pochodzących z 18 partii mięsa drobiowego - kawałków tusz kurczaków o łącznej masie 32,1 ton, co stanowi 22,2% z 81 partii skontrolowanych