Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja Europejska opublikowała w dn. 6 lipca swoją odpowiedź na wniosek Rady o dodatkowe dane dotyczące zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin, które potwierdzają, że cele w zakresie redukcji pestycydów określone we wniosku Komisji dotyczącym rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin („SUR”) nie zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu. Wniosku tego nie zmieniają negatywne krótkoterminowe skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wręcz przeciwnie, jakiekolwiek niepowodzenie w realizacji celu redukcji pestycydów teraz będzie miało długoterminowe i potencjalnie nieodwracalne skutki dla naszego bezpieczeństwa żywnościowego w przyszłości.
Postępy w realizacji celów
Państwa członkowskie poczyniły już znaczne postępy w realizacji celów. Potwierdza to coroczna aktualizacja celów w zakresie redukcji pestycydów, która wskazuje na redukcję pestycydów chemicznych o 33% i redukcję bardziej niebezpiecznych pestycydów o 21% do 2021 r. na poziomie UE. Chociaż UE czyni postępy we właściwym kierunku, aby do 2030 r. osiągnąć cel polegający na zmniejszeniu o 50% stosowania chemicznych i bardziej niebezpiecznych pestycydów oraz ryzyka związanego z nimi, nadal pozostaje wiele do zrobienia.
W odpowiedzi udzielonej Radzie zaproponowano możliwe sposoby dalszego zmniejszenia obciążenia administracyjnego dla rolników oraz uwzględniono ostatnie zmiany w zakresie alternatyw dla pestycydów chemicznych. W odpowiedzi określono możliwości dalszych działań w celu przyspieszenia wprowadzania rozwiązań alternatywnych na rynek i utrzymania ogólnej pozytywnej tendencji. Obejmowało to dalsze zapewnianie, że chemiczne i bardziej niebezpieczne pestycydy są stosowane tylko w ostateczności. Konsekwentnie stosując zasady integrowanej ochrony przed szkodnikami (IPM) i otrzymując niezależne porady dotyczące jej stosowania, jak przewidziano w SUR, rolnicy mogą zmniejszyć swoją zależność od pestycydów chemicznych bez narażania rentowności swoich gospodarstw.
Więcej informacji na temat wyników i zastosowanej metodologii można znaleźć na: https://food.ec.europa.eu/plants/pesticides/sustainable-use-pesticides/farm-fork-targets-progress_en
Źródło: KE
Przeczytaj także
Codziennie spożywamy żywność, nie zwracając uwagi na fakt, że producenci oferują nam — konsumentom — świeże i zdatne do spożycia produkty. Żywność przechodzi przez skomplikowany proces, zanim zostanie przez nas ostatecznie spożyta. Wymaga to stosowania norm prawnych, sumiennej pracy ekspertów i używania odpowiednich narzędzi do badania jakości. Szeroki wybór przyrządów pomiarowych od Testo do kontroli jakości, umożliwi spełnienie wymagań HACCP i gwarancję bezpiecznego przetwarzania i składowania produktów spożywczych.
W 2021 r. w Unii Europejskiej pobrano łącznie 87 863 próbek żywności. Ogólny wskaźnik przekraczania NDP przez pozostałości pestycydów wzrósł z 1,4% w 2018 r. do 2,1% w 2021 r. Z wyłączeniem grejpfrutów średni wskaźnik przekroczenia NDP wyniósł 1,4% w 2021 r., tyle samo co w 2018 r.
Opierając się na oficjalnych danych, PAN UK ujawnił, że udział pieczywa zawierającego dwa lub więcej pestycydów podwoił się w ciągu ostatniego roku do 50% dostępnego asortymentu.