Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zarządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi[1] został powołany Zespół do spraw roślin zielarskich.
Będzie on organem pomocniczym Ministra. Biorąc pod uwagę fakt, że członkiem Zespołu jest między innymi dyrektor departamentu odpowiedzialnego za rolnictwo ekologiczne i jakość żywności – prace, uchwały, stanowiska i opinie tego Zespołu mogą mieć duże znaczenie dla branży spożywczej (w tym suplementowej). Członkiem Zespołu jest także przedstawiciel GIS.
Jednym z zadań Zespołu będzie dopuszczanie do obrotu i rejestr produktów zielarskich.
Do zadań Zespołu będą należeć również następujące zagadnienia:
Przewodniczący Zespołu może zapraszać do udziału w pracach inne osoby, niebędące członkami Zespołu, w szczególności przedstawicieli organów administracji rządowej i samorządowej, środowisk naukowych oraz organizacji społecznych, branżowych i pozarządowych, których wiedza może być przydatna do realizacji zadań Zespołu.
Zarządzenie weszło w życie 15 kwietnia 2022 r.
Bazując na licznych zapytaniach dotyczących składu, kategorii, oznakowania i wprowadzania do obrotu herbatek ziołowych opracowaliśmy wyjątkowy program webinaru, który odbędzie się 20 września: HERBATKI ZIOŁOWE - Skład, kategoria, jakość składników, znakowanie, nazewnictwo, reklama, wprowadzanie do obrotu. Szczegóły wkrótce.
Źródła:
[1] Zarządzenie Nr 16 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 kwietnia 2022 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw roślin zielarskich (Dz. Urz. MRiRW z 2022 r. poz. 18).
Przeczytaj także
Realizując cele strategii od Pola do Stołu (Farm to Fork) Komisja Europejska pracuje nad zmianą przepisów podstawowego i najważniejszego aktu prawnego dotyczącego znakowania żywności, tj. rozporządzenia 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Jeśli dodajemy do środka spożywczego witaminę ten fakt musi mieć odzwierciedlenie w jego wykazie składników. Powyższe dotyczy każdej kategorii środków spożywczych bez względu na to, czy podstawą prawną dodania witaminy są przepisy...
Trwają prace Komisji Europejskiej (KE) nad zmianami przepisów rozporządzenia 1169/2011[1] w sprawie informacji dla konsumentów. Są one związane z realizacją celów strategii „Od pola do stołu” i dotyczą m.in. wspierania konsumentów w dokonywaniu zdrowszych i bardziej zrównoważonych wyborów żywieniowych oraz zapobiegania marnowaniu żywności.