Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował kolejną opinię naukową dotyczącą znakowania.
Opracowany dokument dotyczy warunków przechowywania i okresu przydatności do spożycia po otwarciu opakowania oraz rozmrażania żywności. Opinia pt: „Guidance on date marking and related food information: part 2 (food information)” dostępna jest (w języku angielskim) na stronie internetowej EFSA.
Pierwsza opinia EFSA zawiera m.in. analizę czynników mających wpływ na okres przydatności do spożycia oraz szereg informacji pomocnych przy jego wyznaczaniu (np. schemat decyzyjny ułatwiający wybór między „terminem przydatności do spożycia” a „datą minimalnej trwałości”).
Źródło: IJHARS
Przeczytaj także
Wielokrotnie pisaliśmy o kontrowersjach związanych ze stosowaniem dwutlenku tytanu jako dodatku do żywności (barwnika) o numerze E 171. Debata nad jego bezpieczeństwem toczy się od kilku lat. Wątpliwości dotyczą skutków jego spożywania i możliwych negatywnych efektów kumulacji w organizmie nanocząstek zawartych w E 171. Dwutlenek tytanu jest dozwolony do stosowania w różnych kategoriach żywności, m.in. słodyczach, lodach czy suplementach diety.
Rozporządzeniem 2019/1381 znowelizowano Ogólne Prawo Żywnościowe poprzez dodanie przepisów w zakresie oceny ryzyka w łańcuchu żywnościowy. Odnoszą się one m.in. do ustalenia ogólnych celów i zasad informowania o ryzyku.
Jak wynika z wyroku TSUE z 29 kwietnia 2021 r. prawo UE zabrania dodawania alg Lithothamnium calcareum do wytwarzania ekologicznych środków spożywczych, takich jak napoje na bazie ryżu i soi, w celu ich wzbogacenia w wapń.