Podstawa prawna
Na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1438 z dnia 14 maja 2024 r. w zmieniono następujące dyrektywy:
-dyrektywę Rady 2001/110/WE odnoszącą się do miodu
-dyrektywę Rady 2001/112/WE odnoszącą się do soków owocowych i niektórych podobnych produktów przeznaczonych do spożycia przez ludzi
-dyrektywę Rady 2001/113/WE odnoszącą się do dżemów owocowych, galaretek i marmolady oraz słodzonego przecieru z kasztanów przeznaczonych do spożycia przez ludzi
-dyrektywę Rady 2001/114/WE odnoszącą się do niektórych rodzajów częściowo lub całkowicie odwodnionego mleka konserwowanego przeznaczonego do spożycia przez ludzi.
Ogólny kontekst
Dyrektywa nazywana jest „śniadaniową”, ponieważ odnosi się do produktów jadanych często na śniadanie. Zmieniane dyrektywy pochodzą z 2001 roku, dlatego konieczna była ich nowelizacja w celu dostosowania ich do obecnych trendów na rynku, oczekiwań konsumentów oraz zapewnienia wysokiej jakości produktów. Nowelizacja dotyczy przede wszystkim jakości handlowej powyższych produktów oraz sposobu ich znakowania.
Treść nowelizacji
Nowe przepisy wprowadzają zmiany w odniesieniu do szeregu produktów. W odniesieniu do znakowania miodu, nakazano wskazywanie na etykiecie kraju pochodzenia. Kraje pochodzenia mają być podawane na etykiecie w porządku malejącym według wagi wraz ze swoim udziałem procentowym. Państwa członkowskie zostały uprawnione do przyjęcia krajowych regulacji, na mocy których w przypadku miodu wprowadzanego na dany rynek, będzie można podawać jedynie cztery kraje o największym udziale, o ile razem odpowiadają za ponad 50% mieszanki.
W przypadku soków owocowych wprowadzono trzy kategorie soków owocowych: „sok owocowy o obniżonej zawartości cukrów”, „sok owocowy o obniżonej zawartości cukrów z zagęszczonego soku” i „zagęszczony sok owocowy o obniżonej zawartości cukrów”, co stanowi odpowiedź na zainteresowanie konsumentów produktami o niskiej zawartości cukru. Oprócz tego na etykiecie można będzie zamieszczać sformułowanie „soki owocowe zawierają wyłącznie naturalnie występujące cukry”, co ma pozwolić konsumentom na odróżnienie soków (które nie mogą zawierać dodatku cukrów) od nektarów owocowych.
W odniesieniu do dżemów, podniesiono minimalny poziom zawartości owoców w dżemach z 350 do 450 g na kilogram, a w dżemach ekstra – z 450 do 500 g na kilogram.
Natomiast w przypadku odwodnionego mleka będzie można stosować proces obróbki pozwalający na wytwarzanie z niego przetworów bezlaktozowych.
Okresy przejściowe
Państwa członkowskie zostały zobowiązane do przyjęcia i publikacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy do dnia 14 grudnia 2025 r. Przepisy te muszą być stosowane od dnia 14 czerwca 2026 r. Natomiast produkty, które zostały wprowadzone do obrotu lub etykietowane przed dniem 14 czerwca 2026 r. zgodnie z dyrektywami 2001/110/WE, 2001/112/WE, 2001/113/WE i 2001/114/WE, mogą być nadal pozostawać w obrocie do czasu wyczerpania zapasów.
Pełen tekst dyrektywy jest dostępny jest pod adresem:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=OJ:L_202401438