Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Ecodesign opakowań – jak projektować żeby recyklingować?
Ekoprojektowanie opakowań jest wymieniane przez Plastics Recyclers Europe jako jedno z trzech najistotniejszych środków, umożliwiających osiągnięcie celów Unii Europejskiej w zakresie recyklingu i gospodarki odpadami, zawartych w pakiecie zmian dyrektyw Circular Economy Package, które weszły w życie w lipcu 2018 r.
Cele te są bardzo ambitne biorąc pod uwagę ograniczony dostęp technologii recyklingu dla niektórych frakcji, ilość i jakość odpadów opakowaniowych na rynku. Stosowanie zasad ecodesignu zwiększa możliwości przetwarzania powstających odpadów opakowaniowych, może przyczynić się do osiągnięcia oszczędności ekonomicznych i środowiskowych, a przedsiębiorcom pozwoli uniknąć płacenia kar finansowych, np. w postaci podatku od plastiku, który nie został poddany recyklingowi.
Czym jest Ecodesign (ekoprojektowanie)?
Dyrektywa PE 2009/125/WE (dotycząca ekoprojektu dla produktów związanych z energią) określa ekoprojekt jako podejście zapobiegawcze, mające na celu optymalizację ekologiczności produktów przy zachowaniu ich cech funkcjonalnych, dając rzeczywiste nowe możliwości producentom, konsumentom i całemu społeczeństwu.
Kluczowym aspektem będzie tu wpływ produktu i/lub jego opakowania na środowisko w całym cyklu życia, wydłużenie trwałości produktów, a także unikanie w procesie produkcyjnym i w samym produkcie szkodliwych substancji (dla środowiska i zdrowia).
Ekoprojektowanie wskazane jest w Krajowym planie gospodarki odpadami 2022 (Uchwała Nr 88 Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2016 r. w sprawie Krajowego planu gospodarki odpadami 2022, Dz.U. 2016 poz. 784) jako metoda zapobiegania powstawania odpadów, co oznacza „na etapie projektowania opakowania stosowanie przez producenta rozwiązania technologicznego ułatwiającego ponowne użycie i przetwarzanie odpadów opakowaniowych oraz minimalizację masy opakowań” .
(...)
Przeczytaj także
Wprowadzając do obrotu żywność opakowaną wprowadzamy zarówno środek spożywczy, jak też jego opakowanie. Opakowanie, z punktu widzenia przepisów prawa żywnościowego, stanowi tzw. materiał przeznaczony do kontaktu z żywnością (z ang. FCM – food contact material) i podlega pod wymogi tych przepisów
Zgodnie z obietnicami właścicieli standardów BRC, złożonymi na Konferencji Jednostek Certyfikujących w 2018 roku, pojawiła się nowa wersja standardu przeznaczonego dla producentów opakowań.
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Maladze, Uniwersytetu w Sewilli oraz Włoskiego Instytutu Technologicznego wykorzystał substancje pochodzące ze skórki pomidora do stworzenia folii organicznej...