Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zanim mięso wołowe trafi na sklepowe półki, musi przejść wiele etapów produkcji. Pierwszym z nich jest transport i ubój bydła w ubojni, który odbywać powinien się w sposób humanitarny, z troską o dobrostan zwierząt. Wychodząc naprzeciw wymaganiom producentów mięsa, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, firma SGS Polska opracowała program niezależnej certyfikacji dobrostanu bydła. Program ten powstał na podstawie wymagań prawnych i praktyki firmy SGS w tym zakresie.
Szerzenie wiedzy na temat dobrostanu zwierząt, czyli stanu ich pełnego zdrowia psychicznego i fizycznego, zwiększa ogólną świadomość. Sprawia, że przed producentami mięsa stawia się coraz większe wymagania, szczególnie w kwestii transportu, magazynowania i uboju zwierząt. W ostatnich latach media przedstawiły liczne zaniedbania, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, zakładów uboju zwierząt w tym zakresie, podważając tym samym zaufanie do tego kluczowego ogniwa w produkcji mięsa.
Aby w przyszłości nie dochodziło do takich sytuacji, konieczne jest zadbanie o odpowiednie warunki uboju zwierząt. Z tego powodu firma SGS Polska zdecydowała się na opracowanie programu niezależnej certyfikacji dobrostanu bydła. Dostosowany jest swoim zakresem do etapów związanych z obchodzeniem się z bydłem w zakładach ubojowych, biorących udział w łańcuchu dostaw mięsa wołowego.
Dobrostan zwierząt — wymagania prawne
Program ten został opracowany m.in. na podstawie poniższych wymagań prawnych:
SGS Polska posiada praktycznie doświadczenie w audytowaniu dobrostanu bydła od 2008 roku, biorąc udział w globalnych programach audytów dostawców wołowiny odkostnionej dla McDonald’s oraz OSI Europe, przeprowadzając ponad 200 audytów dobrostanu zwierząt w zakładach ubojowych, zarówno w Polsce, jak i zagranicą.
Program certyfikacji SGS dobrostanu bydła został zaopiniowany przez Globalnego Managera ds. programów dobrostanu zwierząt SGS z Wielkiej Brytanii. Łączy on w sobie krajowe praktyki z praktykami realizowanymi w krajach UE.
Zakres certyfikacji SGS dobrostanu bydła
Firma SGS Polska podjęła się weryfikacji wymagań prawnych oraz praktyk humanitarnego uboju bydła w oparciu, o które opracowano kryteria programu certyfikacji SGS dobrostanu bydła.
Program certyfikacji obejmuje:
Czego dotyczy ocena dobrostanu bydła?
Powyższe obszary podlegają praktycznej ocenie na odpowiedniej próbie np.: 30 sztuk bydła, w zakładach o uboju 1-50 sztuk bydła na godzinę. Ocena ta związana jest z mierzalnymi parametrami, które składają się na końcowy wynik procesu certyfikacji:
Spełnienie na wymaganym poziomie powyższych parametrów jest warunkiem zaliczenia części audytu dotyczącej praktycznej oceny na określonej próbie zwierząt.
Dalsze potwierdzenie zgodności wymagań dotyczy, m.in., oceny środka transportu żywca, magazynu żywca, linii ubojowej, kompetencji pracowników, czy standardowych procedur operacyjnych.
Na czym polega przyznanie certyfikatu?
Audyt kończy się oceną przyznawaną w zależności od ilości i rodzaju stwierdzonych niezgodności oraz zaliczeniem części praktycznej, tj. oceny grupy zwierząt pod kątem wybranych parametrów dobrostanu bydła. Kiedy ubojnia spełni postawione przed nią wymagania, otrzymuje certyfikat SGS potwierdzający, że jej działania wpisują się w program zapewnienia dobrostanu bydła.
Dlaczego warto wybrać program certyfikacji SGS?
Program Certyfikacji bydła stworzony przez SGS niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, umożliwia uzyskanie obiektywnej oceny stopnia wdrożenia wymagań dobrostanu bydła oraz weryfikację najlepszych praktyk dobrostanowych. Ma on także wpływ na poprawienie jakości wyrobów i spełnienie oczekiwań świadomego konsumenta.
Jednak najważniejszą korzyścią wynikającą z programu certyfikacji jest, bez wątpienia, zwiększenie kontroli i eliminacja niehumanitarnych praktyk w ubojniach.
Wszystkich zainteresowanych programem certyfikacji bydła w SGS Polska zachęcamy do kontaktu.
Przeczytaj także
Każdy z nas ma swoje ulubione słodycze. Jednak nie każdy wie, że w składzie wielu z nich jeszcze do niedawna można było znaleźć niebezpieczny dla zdrowia dwutlenek tytanu. Na szczęście jego stosowanie od 7 sierpnia 2022 r. jest niedozwolone. Dlaczego tak się stało? Dowiecie się z lektury tego artykułu.
W związku z ostatnimi powiadomieniami w systemie RASFF (System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach) dotyczącymi wykrycia wysokiego poziomu alkaloidów tropanowych w produktach spożywczych, przypominamy jak ważna jest świadomość producenta dotycząca jakości surowca, jaki został użyty w procesie produkcji.
Słowa „czekolada”, „czekolada mleczna” czy „pralinki” widniejące na opakowaniach słodyczy brzmią znajomo dla wszystkich fanów łakoci. Jednak, gdy na opakowaniu pojawiają się mniej popularne, obco brzmiące nazwy, takie jak „czekolada a la taza”, „czekolada orzechowa Gianduja”, czy „czekolada familiar”, niejeden klient może poczuć się zakłopotany.
Polecane szkolenia
Kategoria: Normy i standardy, 20.01.2025
Kategoria: Normy i standardy, 13.02.2025