Włoska Straż Przybrzeżna przeprowadziła na terytorium całego kraju kompleksową operację "e-FISHING" mającą na celu m.in. identyfikację nielegalnych działań w sektorze rybnym. Akcja ta została przeprowadzona zgodnie z Rocznym Planem Operacyjnym na rok 2024 przyjętym w ramach Centrum Kontroli i trwała do stycznia 2025 r.
Charakterystyka działań
Ukierunkowana kampania prewencyjna motywowana była zwiększonym popytem na owoce morza szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jej działania związane były głównie z zapobieganiem oraz identyfikacją potencjalnych nielegalnych działań w przemyśle rybnym, które w ostatnim czasie realizowane były także za pośrednictwem nowych metod.
Jako cel akcji postawiono przede wszystkim ochronę produktów rybnych wyprodukowanych we Włoszech, zagwarantowanie jakości produktów, które trafiają na stół Włochów oraz przestrzeganie krajowych, jak i międzynarodowych przepisów ochrony zasobów rybnych i środowiska morskiego. Do zidentyfikowanych nielegalnych praktyk zaliczono m.in.: żerowanie na dobrej wierze obywateli, niszczenie zasobów rybnych oraz podważanie uczciwej konkurencji na rynku. Dodatkowo podjęto próby identyfikacji importu i wprowadzania do obrotu produktów rybnych z państw trzecich, połowów i wprowadzania do obrotu gatunków niedozwolonych oraz sprzedaży i zakupu ryb przy braku obowiązkowych informacji odnośnie identyfikowalności.
Jak wskazuje sama nazwa przeprowadzonej akcji - "e-FISHING”, niektóre nielegalne praktyki wprowadzane były za pośrednictwem nowych, niekonwencjonalnych metod wykorzystywanych do odsprzedaży i promocji usług gastronomicznych, takich jak rynki elektroniczne i platformy społecznościowe.
Zaangażowane jednostki i struktury
Prowadzone działania koordynowane były na poziomie krajowym przez Narodowe Centrum Kontroli Rybołówstwa Generalnego Dowództwa Straży Przybrzeżnej, natomiast na szczeblu terytorialnym były to Centra Kontroli Obszarów Rybackich (CCAP). Zaangażowanie ponad 1500 żołnierzy oraz ponad 450 pojazdów lądowych i powietrzno-morskich Straży Przybrzeżnej przełożyło się na przeprowadzenie około 10 000 kontroli.
Kolejne etapy działań
Opisywana operacja kontrolna została podzielona na poszczególne etapy. Pierwsza faza – faza "analizy" polegała przede wszystkim na dokładnym monitorowaniu terytorium. Wykorzystano do tego także platformy społecznościowe oraz e-commerce. Działania te umożliwiły zidentyfikowanie potencjalnych celów i tym samym przejście do kolejnej fazy – fazy "operacyjnej". Podczas niej wdrożono bezpośrednie przeciwdziałanie, w postaci wcześniej zaplanowanych kontroli.
Wyniki przeprowadzonych działań operacji "e-FISHING"
- nałożono grzywny w wysokości ponad 1 mln euro;
- konfiskata około 200 ton produktów rybnych;
- zidentyfikowanie 746 wykroczeń administracyjnych oraz karnych;
- zajęcie 233 narzędzi połowowych.
Podsumowanie wszystkich operacji Włoskiej Straży Przybrzeżnej przeprowadzonych w 2024 r.
Zaangażowanie Straży Przybrzeżnej w kontrolę sektora rybołówstwa zgodnie z rocznym planem operacyjnym na rok 2024 trwa przez cały rok. W 2024 r. łączna kwota nałożonych kar wyniosła ponad 9 mln euro, a ponad 800 ton nielegalnych produktów zostało zajętych, co zapobiegło ich dalszej dystrybucji. Głównie konfiskaty te spowodowane były brakiem obowiązkowych informacji na temat identyfikowalności połowu, które wskazują na autentyczność i pochodzenie produktów.
W ciągu roku w ramach zwalczania nielegalnych połowów przeprowadzono ponad 100 000 szczegółowych kontroli i inspekcji na terenie całego kraju, zarówno na morzu, jak i w całym łańcuchu handlowym.
Źródło: https://www.guardiacostiera.gov.it/civitavecchia/Pages/OPERAZIONE-COMPLESSA-NAZIONALE-%E2%80%9Ce-FISHING%E2%80%9D.aspx
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności, suplementów diety i opakowań w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Dowiedz się więcej o Strefie Managera i narzędziach ProBase 360.