Korzyści zdrowotne i gospodarcze związane ze zmniejszaniem zawartości soli, cukru i stosowaniem różnych rodzajów tłuszczów w produktach spożywczych
We wrześniu br. rozpoczął się ogólnopolski cykl konferencji i warsztatów w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, poświęcony szerzeniu wiedzy z zakresu żywienia i zdrowego stylu życia, a w konsekwencji, poprawy stanu zdrowia Polaków. Cykl spotkań, prowadzonych przez ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia, skierowany jest do przedstawicieli administracji rządowej i branży cateringowej świadczącej usługi w sektorze żywienia zbiorowego w placówkach oświatowych i szpitalach oraz przedsiębiorstw sektora FMCG zaopatrujących sklepiki szkolne.
Rozwój cywilizacyjny w ostatnich dwudziestu latach w istotny sposób zmienił nawyki żywieniowe i aktywność ruchową populacji. Z punktu widzenia zdrowia publicznego, negatywnym następstwem postępu cywilizacyjnego jest zmniejszona aktywność fizyczna, siedzący tryb życia oraz niekorzystne zachowania żywieniowe.
Prawidłowe żywienie jest najważniejszym czynnikiem zmniejszającym ryzyko rozwoju otyłości i przewlekłych chorób niezakaźnych, w szczególności chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób nowotworowych i cukrzycy typu 2. Zbyt duża kaloryczność posiłków i/lub niedobór składników pokarmowych, a także nadmierne spożycie cukru, soli i tłuszczu, są wskaźnikiem nieodpowiednio zbilansowanej diety.
W 2016 r., Instytut Żywności i Żywienia opublikował Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób dorosłych oraz Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dzieci i młodzieży. Piramidy są odpowiedzią na rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w których mowa o ograniczeniu spożycia cukru, tłuszczu, soli, i zwiększeniu podaży błonnika w codziennej diecie. Ważnym elementem opracowanych przez ekspertów IŻŻ piramid jest umieszczenie u ich podstaw aktywności fizycznej. Zdaniem ekspertów, odpowiednio dobrana dieta w połączeniu z codzienną dawką ruchu jest w stanie przyczynić się do utrzymania w zdrowiu naszego ciała i umysłu. Zalecenie to dotyczy wszystkich grup wiekowych. Z zaleceń zespołu ekspertów IŻŻ, oprócz osób zdrowych (u których nie zdiagnozowano przewlekłych chorób dietozależnych) i dzieci powyżej 4 roku życia, powinny także korzystać osoby odpowiedzialne za komponowanie posiłków m.in. w placówkach oświatowych. Według zaleceń ekspertów IŻŻ, warzywa i owoce uznano za najważniejsze w codziennej diecie, co jest najbardziej istotną zmianą. Sekcję wyżej zajmują kolejno produkty zbożowe, mleczne oraz mięso, jaja, ryby oraz nasiona roślin strączkowych. W wierzchołku piramidy umieszczono oleje roślinne oraz orzechy. W bocznej sekcji piramid znajduje się woda, a w piramidach dla dorosłych i starszych, również kawa i herbata. Tu także widnieją zioła i produkty, których należy unikać: sól oraz cukier i słodycze.
Zmiany, które mogą zachodzić podczas starzenia się oraz często towarzyszące choroby i przyjmowane leki mogą wpływać na potrzeby żywieniowe oraz na stan odżywiania osób starszych. Eksperci Instytut opracowali oddzielną Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla tej grupy osób, której towarzyszy zbiór prostych i łatwych do stosowania wskazówek dotyczących zdrowego żywienia i stylu życia. Jak stwierdził prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz, Dyrektor IŻŻ, “Jest to w Polsce pionierskie zestawienie zaleceń zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, będące rozwinięciem dwóch poprzednich piramid“. Celem zaleceń ujętych w Piramidzie jest prawidłowe odżywianie pomagające zachować dobry stan zdrowia w połączeniu z odpowiednią porcją wysiłku fizycznego i, co niezwykle istotne, aktywności społecznej. Należy zwrócić uwagę, że zasadniczą częścią Piramidy jest ruch – nie tylko w odniesieniu do sprawnych fizycznie seniorów, ale także osób o ograniczonej aktywności fizycznej.
Zwiększanie świadomości żywieniowej całego społeczeństwa
Najlepszą receptą na poprawę stanu zdrowia Polaków są systematyczne działania na rzecz zwiększania świadomości żywieniowej wszystkich grup społecznych, a także angażowania branży spożywczej. Odpowiedzią na powyższe cele jest seria cyklicznych spotkań organizowanych przez Instytut Żywności i Żywienia w ramach Narodowego Programu Zdrowia, ukierunkowanych na działania edukacyjne skierowane do przedstawicieli:
- administracji rządowej kontrolującej placówki oświatowe (przedszkola, szkoły),
- branży cateringowej, w tym przedsiębiorstw sektora żywienia zbiorowego w placówkach edukacyjnych
i szpitalach, - branży przedsiębiorstwa sektora FMCG, mających istotny udział w zaopatrzeniu sklepików szkolnych
w artykuły spożywcze.
Do głównych zagadnień poruszanych podczas konferencji i warsztatów należą obszary związane z oceną sposobu odżywiania i stylu życia Polaków, omówienie najczęściej popełnianych błędów żywieniowych, korzyści zdrowotne wynikające z reformulacji składu produktów spożywczych pod kątem obniżenia zawartości soli, cukru i tłuszczu.
Cykl spotkań otworzyły konferencja i warsztaty skierowane do pracowników administracji rządowej odpowiedzialnych za kontrolę stołówek szkolnych. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem - uczestniczyło w nim ponad 90 osób reprezentujących jednostki z całego kraju.
Spotkania organizowane będą cyklicznie w okresie IX-XII 2018 r.
Dlaczego warto wziąć udział w konferencjach warsztatowych IŻŻ?
Uczestnictwo w bezpłatnych konferencjach i warsztatach Instytutu Żywności i Żywienia to doskonała okazja do poznania aktualnych norm i zaleceń żywieniowych dla dzieci i młodzieży, dorosłych oraz osób starszych; poszerzenia wiedzy na temat korzyści zdrowotnych wynikających ze zmniejszenia zawartości soli, cukru i tłuszczu w produktach spożywczych. Spotkania stwarzają również możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w czasie części praktycznej, prowadzonej przez ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia.
„Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w konferencjach i warsztatach dla szerokiego grona profesjonalistów mających wpływ na żywienie w placówkach edukacyjnych i szpitalach. Mam pewność, że wiedza zdobyta na tych spotkaniach będzie przez nich wykorzystywana w codziennej praktyce i przyczyni się do osiągnięcia najważniejszego celu Narodowego Programu Zdrowia, jakim jest poprawa zdrowia Polaków”.
prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz, Dyrektor IŻŻ
Przeczytaj także
-
15.10.2018
Najlepsze praktyki tworzenia jadłospisów – zalecenia ekspertów IŻŻ
18 października 2018 roku odbędzie się konferencja i warsztaty skierowane do jednostek z sektora żywienia zbiorowego, w tym żywienia w placówkach edukacyjnych oraz szpitalach organizowane przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Wydarzenie realizowane jest w ramach...
-
10.10.2018
Czy dietę DASH możemy nazwać zdrową dietą cud? Czy moda na dietę DASH jest szansą dla konsumentów i producentów?
Światowa sława diety DASH rozpoczęła się 21 lat temu, kiedy to amerykańscy naukowy postanowili sprawdzić, jaka dieta obniża ciśnienie krwi i w tym celu przeprowadzili badanie o nazwie DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension, Dieta w Zapobieganiu i Leczeniu Nadciśnienia). Badanie to wykazało, że najlepsze efekty w obniżaniu ciśnienia u osób...
-
26.09.2018
Kawa jest zdrowa i może zapobiegać chorobom – zalecenia Instytutu Żywności i Żywienia
W ubiegłą środę 19.09.2018 w siedzibie Instytutu Żywności i Żywienia odbyła się konferencja prasowa poświęcona nowym danym naukowym wskazującym na niezwykle dobroczynny wpływ kawy na zdrowie człowieka. Wbrew do niedawna panującemu przekonaniu o jej negatywnym działaniu, kawa okazuje się być niedocenianym...
-
09.01.2018
Nowe Normy Żywienia dla Polaków od Instytutu Żywności i Żywienia
Pod koniec grudnia 2017 roku Instytut Żywności i Żywienia opublikował przygotowaną przez polskich ekspertów aktualizację Norm Żywienia dla Populacji Polski. Zastąpiła ona Normy Żywienia wydane w 2012 roku...