Ścisła współpraca francuskich i rumuńskich władz doprowadziła do zatrzymania siatki przestępczej, która dopuszczała się kradzieży produktów agrochemicznych w zachodniej Francji. Przestępcy byli także zaangażowani w transport i ukrywanie skradzionych towarów.
Charakterystyka grupy przestępczej
Skoordynowane działania przeprowadzone w połowie czerwca pozwoliły na zatrzymanie i aresztowanie 12 podejrzanych osób zarówno we Francji, jak i w Rumunii. Podjęte działania były wymierzone w trzy grupy złodziei, dwóch przewoźników oraz dwóch paserów (osoby sprzedające skradzione przedmioty). Działająca siatka przestępcza była dobrze zorganizowana oraz ustrukturyzowana. Specjalizowała się m.in. we wspomnianej kradzieży nawozów i pestycydów.
Liczne włamania i kradzieże na 3 miliony euro
W ciągu ostatnich dwóch lat grupa dopuściła się włamań do co najmniej 60 gospodarstw rolnych, magazynów a także przedsiębiorstw. Wartość skradzionych towarów i szkód spowodowanych tymi kradzieżami szacuje się na 3 miliony euro. Same kradzieże nie były pozbawione ryzyka, ponieważ niektóre produkty były łatwopalne i w przypadku nieodpowiedniego obsługiwania się z nimi stanowiły zagrożenie dla zdrowia. Skradzione towary były transportowane i przechowywane przez sieć w celu dalszej sprzedaży za pośrednictwem nielegalnych kanałów przestępczych w Rumunii.
Wspólne działanie europejskich struktur
Śledztwo koordynowane przez sędziego śledczego Międzyregionalnej Jurysdykcji (JIRS) w Rennes we Francji wykazało, że za kradzieżami na dużą skalę stoi zorganizowana grupa przestępcza kierowana przez Rumunów. W akcję zaangażowane były także służby Eurojust. Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy w Sprawach Karnych udzieliła wsparcia wymiarowi sprawiedliwości w obu krajach, ułatwiając wykonywanie europejskich nakazów aresztowania (ENA) i europejskich nakazów dochodzeniowych. W listopadzie ubiegłego roku, JIRS kontaktował się z francuskim Biurem Krajowym w Eurojust, aby ustalić zakres współpracy z władzami rumuńskimi. Po spotkaniu koordynacyjnym w Agencji, zorganizowano wspólne działania w obu krajach.
W Rumunii przeszukano 17 miejsc, w których zabezpieczono gotówkę w różnych walutach, o szacunkowej wartości 200 tys. euro. Zarekwirowano także cztery pojazdy oraz różne ilości płynnych i stałych środków agrochemicznych.
Źródło: https://www.eurojust.europa.eu/news/romanian-criminals-stealing-fertilisers-and-pesticides-western-france-stopped-tracks
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności, suplementów diety i opakowań w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Dowiedz się więcej o Strefie Managera i narzędziach ProBase 360.