Władze Rumunii i Włoch zatrzymały nielegalny handel podrobionymi i zakazanymi pestycydami oraz nawozami. W akcję wspólnego zespołu dochodzeniowo-śledczego zaangażowane były także Eurojust i Europol. Przeprowadzone w obu krajach działania, doprowadziły do zgromadzenia dowodów odnośnie oszustwa na dużą skalę, fałszerstwa, a także uchylania się od płacenia podatków. Aresztowano także jednego podejrzanego.
Niebezpieczne substancje oraz sprzedaż produktów jako wyroby ekologiczne
Zatrzymane produkty stanowiły potencjalne niebezpieczeństwo dla zdrowia konsumentów, bowiem wszystkie obecne substancje były zakazane w handlu w UE. Zawierały one wysokie dawki substancji czynnych. Przy użyciu zafałszowanych etykiet, podejrzani sprzedawali nielegalnie zaimportowane z Chin i Singapuru produkty (nawozy i pestycydy), oznaczone jako ,,bio” lub organiczne. Dodatkowo dystrybuowano podrobione towary, które udawały rzekomo legalne produkty ekologiczne.
Dochodzenie władz rumuńskich
Między lutym a majem 2023 r., trzy przesyłki spoza Unii Europejskiej wzbudziły podejrzenie rumuńskich organów celnych. Przeprowadzone przez specjalne służby kontrole potwierdziły obecność w nich podrobionych bądź zakazanych produktów, które oznakowano zafałszowanymi etykietami. W wyniku dalszego dochodzenia ustalono, że za nielegalną działalność odpowiadała zorganizowana grupa przestępcza, do której należeli obywatele Rumunii i Włoch. Przejęli oni istniejące w Rumunii firmy lub też rejestrowali nowe firmy handlowe w celu sprzedaży tych produktów we Włoszech. Wykorzystali przy tym także zafałszowane formularze deklaracyjne.
Dochodzenie służb włoskich
Działanie włoskiego organu sądowego przyczyniło się do pozyskania wielu dowodów odnośnie wprowadzenia na rynek krajowy towarów nielegalnie wwiezionych do Rumunii. Zidentyfikowano także podejrzanych, którzy odpowiedzialni byli za promowanie nielegalnego handlu produktami rolnymi z Włoch.
Zaangażowanie Eurojust i Europolu
Pomoc w utworzeniu i finansowaniu zespołu dochodzeniowo-śledczego została zapewniona przez Eurojust. Agencja zorganizowała specjalne spotkanie koordynacyjne oraz wspierała transgraniczną reakcję sądową w związku z nielegalną działalnością. Również Europol zorganizował kilka spotkań operacyjnych, mających na celu usprawnienie prowadzenia dochodzeń krajowych. Ponadto ułatwiał wymianę informacji oraz zapewnił stałe wsparcie analityczne w prowadzonych dochodzeniach. W ramach działań operacyjnych Europol wysyłał w teren eksperta, którego zadaniem było sprawdzanie informacji w czasie rzeczywistym. Zapewniło to wsparcie techniczne i cenne wskazówki pozostałym ekspertom. Zaangażowanie służb doprowadziło do przeprowadzenia skoordynowanych akcji kontrolnych w Rumunii i we Włoszech, podczas których przeszukano 10 lokalizacji w Aradzie, Bukareszcie, Weronie i Neapolu, gromadząc tym samym dodatkowe dowody przestępstwa. Operacje rumuńskiego organu sądowego skutkowały aresztowaniem jednego podejrzanego.
Źródło: https://www.eurojust.europa.eu/news/illegal-trade-fake-and-prohibited-pesticides-and-fertilizers-halted-romania-and-italy
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności, suplementów diety i opakowań w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Dowiedz się więcej o Strefie Managera i narzędziach ProBase 360, do 31 sierpnia skorzystaj z oferty wakacyjnej.