Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Salmonella została zrzucona z najwyższego miejsca przez Listeria monocytogenes jako główne zagrożenie, którym zajmuje się międzynarodowa sieć bezpieczeństwa żywności INFOSAN.
Bezpieczeństwo żywności
W czwartym kwartale 2019 r. sekretariat INFOSAN uczestniczył w 15 wydarzeniach dotyczących bezpieczeństwa żywności, w których brały udział 44 państwa członkowskie WHO oraz dwa terytoria państw członkowskich WHO. Wystąpiło 13 zdarzeń wiążących się z zagrożeniem biologicznym:
oraz dwa zdarzenia wiążące się z zagrożeniem fizycznym
Kategorie żywności, których dotyczyło najczęściej 15 zdarzeń w czwartym kwartale 2019 r., to
Podczas międzynarodowych wydarzeń dotyczących bezpieczeństwa żywności Sekretariat INFOSAN polega na szybkim działaniu krajowych punktów kontaktowych INFOSAN w sytuacjach nadzwyczajnych w celu udzielenia odpowiedzi na wnioski o udzielenie informacji. Szybka wymiana informacji za pośrednictwem sieci INFOSAN umożliwia członkom wdrożenie odpowiednich środków zarządzania ryzykiem w celu zapobiegania chorobom w swoich krajach.
Zasięg geograficzny
Wydarzenia te dotyczyły państw członkowskich / terytoriów ze wszystkich regionów WHO:
W ostatnim kwartale 2019 do sekretariatu INFOSAN zgłoszono wybuch epidemii E. coli O157:H7 w Stanach Zjednoczonych (USA) związany ze spożyciem sałaty rzymskiej uprawianej w Salinas w Kalifornii. W następstwie doniesień o zawieszeniu w Hongkongu (Chiny) przywozu i sprzedaży sałaty rzymskiej z USA w jakiejkolwiek formie, Sekretariat INFOSAN pracował we współpracy z odpowiednimi awaryjnymi punktami kontaktowymi INFOSAN (ECP) w celu uzyskania informacji na temat chorób w Hongkongu (Chiny) związanych ze spożyciem produktów z sałaty rzymskiej.
Podczas zdarzenia pracownicy INFOSAN z USA dzielili się informacjami o całej sekwencji genomów, aby pomóc w identyfikacji przypadków międzynarodowych. Następnie potwierdzono, że w Hongkongu nie odnotowano żadnych zakażeń bakterią E. coli O157:H7. Do sekretariatu INFOSAN nie zgłoszono żadnych innych przypadków zachorowań poza USA.
Źródło: https://www.who.int/news-room/detail/13-01-2020-infosan-quarterly-summary-2019-4
Przeczytaj także
Naukowcy z Statens Serum Institut opracowali raport występowania listeriozy w latach 2014-2018 w Danii. W badanym okresie odnotowano łącznie 280 przypadków zakażenia L. monocytogenes. Poza rokiem 2014, kiedy wystąpiło kilka ognisk zatruć, a w szczególności jedno bardzo duże, prawie 50 przypadków...
Główny Inspektorat Weterynarii (GIW) przygotował polską wersję wytycznych dotyczących kontroli obecności bakterii L. monocytogenes w mięsnych produktach gotowych do spożycia (RTE). Oryginalny dokument został przygotowany przez Kanadyjską Agencję Inspekcji Żywności (CFIA) i stanowi przewodnik w zakresie środków zapobiegawczych, procedur kontrolnych, testów i badań laboratoryjnych...
Czy masz trudności z przekonaniem wyższego szczebla kierownictwa lub właścicieli firmy do zainwestowania wystarczającej ilości czasu, pieniędzy i zasobów w jakość i bezpieczeństwo żywności?
Czy wiedziałeś, że pomimo że liczba zachorowań spowodowanych występowaniem Listeria Monocytogenes w żywności jest relatywnie niska, to jest ona jednym z wiodących czynników prowadzących do śmierci spowodowanej spożyciem...