Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Polska wersja kanadyjskich wytycznych
Główny Inspektorat Weterynarii (GIW) przygotował polską wersję wytycznych dotyczących kontroli obecności bakterii L. monocytogenes w mięsnych produktach gotowych do spożycia (RTE). Oryginalny dokument został przygotowany przez Kanadyjską Agencję Inspekcji Żywności (CFIA) i stanowi przewodnik w zakresie środków zapobiegawczych, procedur kontrolnych, testów i badań laboratoryjnych, których celem jest przeciwdziałanie występowaniu Listerii w zakładach produkcyjnych oraz samych RTE.
Od redakcji: Mimo, że przywołany tekst jest tłumaczeniem wymogów kanadyjskich, znajduje się w nim wiele uniwersalnych zasad i wskazówek wspomagających również polskie firmy w zapobieganiu ryzyka występowania Listerii monocytogenes.
Patogen w żywności
Listeria monocytogenes to wytrzymała na niekorzystne warunki środowiskowe bakteria, która może rozwijać się przede wszystkim w produktach mięsnych i drobiowych. Występuje ona naturalnie m.in. w glebie, ściekach i wodzie, a także w organizmach zwierzęcych. Zakażenie może wywołać listeriozę, która objawia się posocznicą, wymiotami i biegunką, a w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci. Szacuje się, że dawka już poniżej 1000 organizmów w 1 g żywności może być groźna dla osób o obniżonej odporności. Najważniejsze środki zapobiegawcze obejmują odpowiednią obróbkę termiczną produktów oraz kontrolę higieny personelu i dbanie o czystość sprzętu w zakładach przemysłu spożywczego.
Produkty RTE
Jednym z najbardziej podatnych na rozwój L. monocytogenes rodzajów żywności są produkty RTE zawierające mięso lub drób. Są to wyroby przeznaczone do spożycia bez konieczności wcześniejszego przygotowania, za wyjątkiem mycia, rozmrażania lub podgrzewania. Producenci muszą wiedzieć czy wytwarzane przez nich produkty należą do RTE czy nie – przykłady tego typu żywności to gotowe pizze, sosy mięsne, kanapki czy sałatki z kurczakiem. Istotne jest również ustalenie do której kategorii RTE należą konkretne artykuły spożywcze, ponieważ odpowiednia klasyfikacja pozwala oszacować ryzyko wystąpienia Listerii w danym produkcie.
Środki zapobiegawcze
Aby zminimalizować niebezpieczeństwo związane z obecnością L. monocytgoenes, wykorzystywane są środki przeciwdrobnoustrojowe, takie jak mleczan sodu, mleczan potasu czy octan sodu. Stosuje się również procedury pozwalające na ograniczenie ilości lub inaktywację patogennych bakterii – wymienić można tu np. obróbkę wysokociśnieniową, pasteryzację parową i ogrzewanie podczerwienią. Warte uwagi są metody łączące wymienione środki zapobiegawcze, co pozwala na podniesienie poziomu bezpieczeństwa produktów.
Procedury i badania kontrolne
Ze względu na rodzaj wytwarzanych RTE z mięsem i drobiem zakłady przetwórcze zakwalifikować można do różnych grup ryzyka, z czym związana jest częstotliwość wykonywania testów i badań. CFIA przewiduje w swoim dokumencie nie tylko szereg procedur kontrolnych prowadzonych przez organy zewnętrzne, ale przedstawia również programy kontroli wewnętrznych, do których wdrożenia zobowiązane są zakłady produkcyjne. Strategie te obejmują cały proces produkcji, poczynając od czyszczenia i dezynfekcji powierzchni mających lub nie mających kontaktu z żywnością, poprzez higienę pracowników i konserwację urządzeń, aż po analizę konkretnych parametrów samego produktu. Dobrze zaplanowane i kompleksowe podejście do bezpieczeństwa żywności, szczególnie mięsnych i drobiowych produktów RTE, pozwala na zminimalizowanie ryzyka zakażeń wywołanych przez L. monocytogenes.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią dokumentu.
Link do źródła wetgiw - https://www.wetgiw.gov.pl/download/Badanie-produktow-RTE-oraz-produktow-drobiowych-na-Listeria-monocytogenes-PL,3599.pdf
Pełna wersja 38 stronicowego dokumentu zawiera obszerne informacje, przedstawiamy dla Państwa wygody spis treści oryginalnego tłumaczenia udostępnionego na stronach wetgiw:
Spis treści:
Załącznik 1 Procedury, w których powierzchnia mająca kontakt z żywnością FCS jest badana na obecność Listeria spp., w tym L. monocytogenes, na liniach produkcyjnych stosowanych dla produktów kategorii 1 i 2 (M205 i M205 RB).
Załącznik 2. Procedury podmiotu, gdy powierzchnie FCS są badane na obecność Listeria spp. lub L. monocytogenes na linii produkcyjnej do produktów kategorii 1 (linie dedykowane lub niededykowane).
Załącznik 3. Procedura podmiotu, gdy powierzchnie FCS są badane na obecność Listeria spp. na linii produkcyjnej poświęconej produktom kategorii 2A lub 2B.
Załącznik 4. Procedury podmiotu i CFIA, gdy produkt (i) kategorii 1 jest badany pod kątem L. monocytogenes
Załącznik 5. Procedury podmiotu i CFIA, gdy produkt (i) kategorii 2 jest badany na obecność L. monocytogenes.
Załącznik 6. Zalecana procedura badania NFCS w kierunku Listeria spp.
Słowniczek
Źródło bazowe:
Słowa kluczowe: listeria, listeria monocytogenes, Główny Inspektorat Weterynarii, wytyczne, Agencja Inspekcji Żywności (CFIA), produkty rte, listeria w żywności
Przeczytaj także
13 września, belgijski producent mrożonek Greenyard ogłosił, że ponownie otworzy węgierską fabrykę w Baja, po zidentyfikowaniu przyczyny wybuchu epidemii listeriozy. Stwierdzono, że źródłem epidemii spowodowanej przez bakterię Listeria monocytogenes, która tego lata doprowadziła do wycofań mrożonek na dużą skalę, był jeden z tuneli zamrażalniczych...
Czy masz trudności z przekonaniem wyższego szczebla kierownictwa lub właścicieli firmy do zainwestowania wystarczającej ilości czasu, pieniędzy i zasobów w jakość i bezpieczeństwo żywności?
Próbki z obszaru łańcucha żywnościowego badane są pod kątem wykrywania lub oznaczania liczby Listeria sp. oraz Listeria monocytogenes. Badanie przeprowadza się metodą znormalizowaną zgodną z PN EN ISO 11290 (zeszyt 1 i 2)...
Pomimo wysokich standardów czystości i higieny w przemyśle spożywczym, bakterie takie jak Listeria monocytogenes są nadal znajdowane w środowisku przetwarzania żywności. W badaniu opublikowanym w Applied and Environmental Microbiology...
Czy wiedziałeś, że pomimo że liczba zachorowań spowodowanych występowaniem Listeria Monocytogenes w żywności jest relatywnie niska, to jest ona jednym z wiodących czynników prowadzących do śmierci spowodowanej spożyciem...