Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W Sektorze Żywności, Rolnictwa i Leśnictwa w PKN/KT 3 ds. Mikrobiologii Żywności oraz w PKN/KT 35 ds. Mleka i Przetworów Mlecznych opracowano trzy normy w polskich wersjach językowych, z których dwie zostały już opublikowane.
PN-EN ISO 21528-2 – Mikrobiologia łańcucha żywnościowego – Horyzontalna metoda wykrywania i oznaczania liczby Enterobacteriaceae – Część 2: Metoda liczenia kolonii. Technikę tę stosuje się, kiedy oczekiwana liczba kolonii jest wyższa niż 100 na mililitr lub gram próbki do badań. W Polskiej Normie określono metodę oznaczania liczby Enterobacteriaceae. Ma ona zastosowanie do produktów przeznaczonych do spożycia przez ludzi i do żywienia zwierząt oraz próbek środowiskowych pobieranych z obszarów produkcji żywności.
W listopadzie opublikowano PN-EN ISO 22964 – Mikrobiologia łańcucha żywnościowego – Horyzontalna metoda wykrywania Cronobacter spp. Zawiera ona informacje o sposobie wykrywania patogennych pałeczek w produktach spożywczych i składnikach przeznaczonych do spożycia przez ludzi oraz tworzących pasze, a także w próbkach środowiskowych pobieranych w obszarze produkcji żywności i obrotu żywnością. Jest to pierwsza Polska Norma dotycząca Cronobacter.
Oznaczany w normach parametr mikrobiologiczny, jakim jest liczba drobnoustrojów, to kryterium higieny produkcji obszaru regulowanego przez Rozporządzenie (WE) 2073/2005 dla kategorii żywności takich jak produkty mięsne, mleczne oraz produkty jajeczne. Powyższe rozporządzenie przywołuje przedmiotową normę w statusie metody referencyjnej.
W PN-EN ISO 6887-1 – Mikrobiologia łańcucha żywnościowego – Przygotowanie próbek do badań, zawiesiny wyjściowej i rozcieńczeń dziesięciokrotnych do badań mikrobiologicznych – Część 1: Ogólne zasady przygotowania zawiesiny wyjściowej i rozcieńczeń dziesięciokrotnych określono ogólne zasady przygotowania w warunkach tlenowych zawiesiny wyjściowej i rozcieńczeń do badań mikrobiologicznych produktów przeznaczonych do spożycia przez ludzi lub zwierzęta. Z uwagi na niektóre aspekty może być zastosowany w metodach molekularnych, w których matryce mogą powodować hamowanie etapów metody PCR i w następstwie wpływać na wyniki badania. Publikacja normy jest planowana na grudzień 2020 roku.
Powyższe normy opisują metodykę stosowaną rutynowo przez wszystkie laboratoria inspekcyjne czy zakładowe badające żywność, stąd skala wykorzystania i zapotrzebowania jest bardzo rozległa. Kilkaset laboratoriów posiada akredytację PCA na metodykę liczenia kolonii Enterobacteriaceae. Procedura przygotowania próbek do badań mikrobiologicznych stosowana jest w całym łańcuchu żywnościowym. W związku z potrzebą zagwarantowania prawidłowości analiz oraz ochrony konsumenta, system akredytacji stawia szczególny nacisk na ocenę procesów badawczych. Każde laboratorium wykonujące ilościowe badania mikrobiologiczne żywności powinno znać procedury, które opisywane są w wymienionych normach.
Normy można kupić w sklepie PKN.
Przeczytaj także
W lipcu 2019 roku Polski Komitet Normalizacyjny opublikował ważną normę terminologiczną z zakresu analizy sensorycznej kawy. Polska wersja językowa została opracowana przez Komitet Techniczny 229 ds. Kawy, Herbaty i Kakao...
Prace normalizacyjne dotyczące maszyn dla przetwórstwa spożywczego prowadzone są w CEN przez Komitet Techniczny CEN/TC 153 Machinery intended for use with foodstuffs and feed, a w Polsce przez PKN/KT 15 ds. Maszyn i Urządzeń dla Przemysłu Spożywczego, Handlu i Gastronomii.
Kadm, ołów, rtęć i arsen są najbardziej niebezpiecznymi metalami ciężkimi występującymi w żywności. Tymi metalami najbardziej zanieczyszczone są warzywa korzeniowe, liściowe...