Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Stowarzyszenie Natureef wydało poradnik, który dostarcza firmom, inżynierom i konsumentom oparte o najnowsze badania naukowe informacje o tym, jak ograniczyć psucie się świeżych produktów spożywczych. To niezwykle cenna wiedza, biorąc pod uwagę, że w skali Europy marnowanych jest ok. 45 proc. owoców i warzyw, co generuje ogromny ślad środowiskowy i miliony ton odpadów rocznie.
Publikacja zatytułowana "Active packaging for food applications" wydana została przez polskie stowarzyszenie Natureef jako podsumowanie międzynarodowego projektu badawczego Freshinpac. Poradnik w formie odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań dotyczących zapobiegania marnowania żywności powstał na podstawie badań prowadzonych przez Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, belgijskiego instytutu Celabor oraz Fraunhofer IVV i Leibnitz-Institut für Agrartechnik und Bioökonomie z Niemiec.
Główną częścią publikacji stanowi 50 pytań i odpowiedzi pogrupowanych w kilka kategorii. Autorzy zaczynają od podstaw - wyjaśniają metabolizm i procesy, które zachodzą w owocach i warzywach. Następnie konkretne wskazówki dla producentów i dystrybutorów żywności przynoszę sekcje dotyczące wpływu warunków przechowywania i warunków transportu na trwałość produktów. Wreszcie dochodzimy do odpowiedzi na pytania o środki pozwalające przedłużyć trwałość produktów, m.in. z uwzględnieniem odpowiednich opakowań (np. pochłaniających etylen, który przyspiesza dojrzewanie i psucie), odpowiedniej temperatury, czy atmosfery w opakowaniu.
W poradniku znajdują się również praktyczne podpowiedzi dla konsumentów. Np.: jak przechowywać owoce i warzywa? Dlaczego nie należy jeść owoców i warzyw zarażonych częściowo pleśnią? Czy owoce i warzywa tracą witaminy podczas dłuższego przechowywania?
Autorzy spoglądają też w przyszłość, odpowiadając na pytania o rozwój modelowania matematycznego trwałości produktów na sklepowych półkach oraz o to, jakiego rodzaju opakowań (jedno- czy wielorazowego użytku) powinniśmy używać ze względu na wpływ na środowisko. Eksperci przewidują też, że do walki z niechcianymi mikroorganizmami pokrywającymi owoce i warzywa, wykorzystywane mogą być w przyszłości bakteriofagi, czyli wirusy infekującymi bakterie. Są one generalnie bezpieczne dla ludzi i można nimi pokrywać produkty spożywcze.
- Poradnik odpowiada na konkretne pytania, które stawiają producenci żywności, sieci handlowe, producenci opakowań i konsumenci, czyli grupy, które w największym stopniu przyczynić się mogą do zapobiegania marnowania żywności. Biorąc pod uwagę, że wiedza zaprezentowana w poradniku oparta jest o najnowsze badania prowadzone w kilku europejskich krajach, wydana przez nas publikacja stanowi wiarygodne źródło gotowej do wykorzystania wiedzy - mówi Jaśmina Solecka, prezes Stowarzyszenia Natureef.
Zebranie tak rozległej i aktualnej wiedzy możliwe było dzięki współpracy z partnerami trwającego od 2019 do 2022 roku projektu Freshinpac, który miał doprowadzić do opracowanie nowoczesnego, aktywnego i funkcjonalnego bio-opakowania przeznaczonego do pakowania świeżych produktów (takich jak owoce, warzywa lub kwiaty). W ramach projektu zaprojektowano, stworzono i przetestowano na skalę laboratoryjną nowe aktywne materiały opakowaniowe. Przebadane zostały również dodatki przeciwdrobnoustrojowe do materiałów opakowaniowych. Najbardziej obiecujące materiały okazały się skuteczne w zwalczaniu szerokiej gamy organizmów psujących pakowaną żywność, a wyniki badań mogą być wykorzystane w projektowaniu i produkcji antybakteryjnych materiałach opakowaniowych lub np. we wkładkach do opakowań. Uczestnicy projektu ocenili również szereg materiałów usuwających z opakowania etylen. Zdobyte informacje, stanowią doskonałą bazę wyjściową dla producentów, którzy zamierzają dalej rozwijać i komercjalizować materiały o tego typu właściwościach. Aby wprowadzić nowe materiały na rynek, konieczna będzie jeszcze praca nad zapewnieniem powtarzalnej jakości materiałów i przeniesieniem wyników badań do skali przemysłowej. Już teraz partnerzy projektu oferują jednak usługi konsultingowe w zakresie zastosowania wyników swoich prac.
W projekcie, obok instytutów badawczych, w charakterze członków tzw. komitetu użytkowników uczestniczyły polskie firmy zrzeszone w Stowarzyszeniu Natureef: CDM Sp. z o.o., Hadepol Flexo Sp. z o.o., KB Folie, Polska Sp. z o.o., Oboya Horticulture Poland Sp. z o.o., Yanko Sp. z o.o. i Veroni Sp. z o.o. Rolą samego stowarzyszenia Natureef było propagowanie wyników badań uzyskanych podczas projektu.
Projekt Freshinpac współfinansowany był przez NCBiR w ramach inicjatywy CORNET.
Poradnik "Active packaging for food applications" pobrać można ze strony stowarzyszenia Natureef: https://natureef.pl/cornet-freshinpack/
Przeczytaj także
Stowarzyszenie Natureef wyłoni 10 startupów z obszaru biogospodarki, które zaprezentują się przed inwestorami podczas wydarzenia Explore and Expand Workshop organizowanego 2 czerwca w warszawskiej Kinotece. Do 16 maja można zgłosić udział swojej firmy.
Powlekany papier zyskuje na popularności jako materiał do pakowania żywności, zastępując m.in. plastik i zabronione już opakowania ze spienionego polistyrenu. Nie istnieje jednak żadna uniwersalna metoda określania jego przydatności do recyklingu. Nie do końca wiadomo też, do pakowania jakich produktów nadaje się on najlepiej. Jak zatem produkować, a następnie dobierać najlepsze materiały w celu skutecznego i przyjaznego środowisku pakowania żywności? Odpowiedzi na te pytania przyniosą wyniki projektu REPAC².
To, ile odpadów uda się przetworzyć zamiast wywieźć do spalarni lub na wysypisko zależy od tego, jak skutecznie każdy z nas segreguje zużyte opakowania. Z kolei codzienna segregacja zależy w dużym stopniu od informacji, którą możemy znaleźć na opakowaniu.