Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
EFSA aktualizuje bezpieczne poziomy spożycia witaminy A i β-karotenu
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) na prośbę Komisji Europejskiej zaktualizował tolerowane górne poziomy spożycia (UL) witaminy A i β-karotenu. Nowe wytyczne opierają się na przeglądzie literatury dotyczącej skutków zdrowotnych nadmiaru witaminy A, takich jak teratogenność, hepatotoksyczność i zdrowie kości.
Kluczowe ustalenia dotyczące witaminy A
EFSA podtrzymuje tolerowany górny poziom spożycia (UL) dla witaminy A na poziomie 3000 µg RE/dzień dla dorosłych, w tym kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dla innych grup wiekowych UL wynosi od 600 µg RE/dzień (niemowlęta 4-11 miesięcy) do 2600 µg RE/dzień (młodzież 15-17 lat). Dane pokazują, że populacje europejskie raczej nie przekroczą UL, jeśli konsumpcja podrobów zostanie ograniczona do raz w miesiącu lub rzadziej. Kobiety w ciąży powinny unikać spożywania wątróbki.
β-karoten i ryzyko nowotworów płuc
Dla β-karotenu nie ustalono UL z powodu braku wystarczających danych do określenia relacji dawka-skutek. EFSA zaleca, aby palacze unikali suplementów zawierających β-karoten.
Zalecenia i przyszłe badania
EFSA sugeruje dalsze badania nad biomarkerami nadmiaru witaminy A, wpływem β-karotenu na zasoby witaminy A w wątrobie oraz interakcjami pomiędzy witaminą A a witaminą D. Kontynuowane powinny być również wysiłki na rzecz zbierania dokładnych danych o składzie żywności i spożyciu wzbogaconych produktów oraz suplementów diety.
Te nowe wytyczne i zalecenia EFSA mają na celu ochronę zdrowia konsumentów i zapewnienie, że spożycie witaminy A i β-karotenu pozostaje w bezpiecznych granicach.
Źródło:EFSA
Przeczytaj także
Dlaczego ocena naryngeniny przez Panel EFSA jest ważna? Oto, co wynika z ich najnowszej analizy.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przeanalizował bezpieczeństwo enzymów fosfolipazy A1 (1-acylohydrolaza fosfatydycholiny, EC 3.1.1.32) i lizofosfolipazy (acylohydrolaza 2-lizofosfatydylocholiny, EC 3.1.1.5), wytwarzanych z genetycznie zmodyfikowanego szczepu Aspergillus niger PLN przez firmę DSM.
Po ostatniej ocenie EFSA, pojawiają się pytania dotyczące bezpieczeństwa gumy guar w żywności dla niemowląt. Jakie są zagrożenia i czy powinniśmy się obawiać?