W Wielkiej Brytanii ukarano 3 mężczyzn, którzy dopuścili się fałszowania dokumentów oraz oszukańczej dystrybucji drobiu o wartości ponad 318 000 funtów.
Nielegalna dystrybucja ukarana więzieniem
Podejrzani to Darren Williams i Elliot Smith, pracownicy firmy 2 Sisters Food Group (Llangfefni w Anglesey w Walii), którzy dostarczali mięso firmie Towsend Poultry (Wolverhampton w Anglii). Jako zaangażowanego w to przestępstwo wymienia się także właściciela wspomnianego przedsiębiorstwa w Anglii – Ranę Dhaia. Wystosowano wobec niego karę 4 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności, natomiast pracowników firmy 2 Sisters Food Group skazano na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Dodatkowo D.Williams musi przepracować nieodpłatnie 300 godzin, a E. Smith 250 godzin.
Podczas audytu w firmie 2 Sisters Food Group ujawniono, że dwójka jej pracowników dostarczała kurczaki firmie Townsend Poultry, pomimo, że zakład ten nie był klientem 2 Sisters Food Group. Dodatkowo, nie znaleziono żadnej dokumentacji potwierdzającej te dostawy, ponieważ jak podała Koronna Służba Prokuratorska (CPS), została ona zniszczona przez Williamsa i Smitha. W wyniku przeprowadzonego dochodzenia odkryto sfałszowane, odręczne notatki, z których wynikało, że sprawa dotyczy 84 dostaw o łącznej wartości £318,347. Wskazano również na potencjalne problemy z identyfikowalnością tych produktów.
Pracownicy firmy 2 Sisters Food Group przyznali się do postawionych im w marcu 2023 r. zarzutów, natomiast właściciel R. Dhaia początkowo nie przyznał się do winy i został skazany podczas procesu w październiku 2023 r.
Jednostka zajmująca się przestępstwami żywnościowymi w UK przekazała informacje o najważniejszych zagrożeniach i zaplanowanych rozprawach w 2024 r.
Przeprowadzona pod koniec 2023 r. coroczna aktualizacja NFCU (National Food Crime Unit) ujawniła cztery daty rozpraw zaplanowanych na 2024r., które powiązane są z trzema dochodzeniami. Dwa z nich dotyczą nielegalnego wykorzystywania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Kolejna rozprawa, której termin wyznaczono na lipiec 2024 r., związana jest z dystrybucją w Europie skradzionych artykułów spożywczych o szacunkowej wartości £520 000. Ostatnia dotyczy podejrzenia utrudniania funkcjonariuszowi NFCU przeprowadzenia niezapowiedzianej kontroli.
Inne dochodzenia dotyczą wędzonych wyrobów mięsnych oraz fałszywego etykietowania ziemniaków, łososia i kurczaków z chowu klatkowego jako pochodzących z wolnego wybiegu.
Jako najważniejsze zagrożenia związane z przestępstwami żywnościowymi wymieniono w aktualizacji NFCU:
- oszustwa w łańcuchach dostaw wołowiny, wieprzowiny, jagnięciny i drobiu,
- przekierowanie produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego z powrotem do łańcucha produkcji żywności i pasz,
- wprowadzanie nielegalnie zebranych lub fałszywie oznakowanych skorupiaków,
- sprzedaż konsumentom w Wielkiej Brytanii niebezpiecznych produktów niebędących żywnością.
Na wiosnę 2024 r., przewidziana jest publikacja zaktualizowanej oceny strategicznej dotyczącej przestępstw w sektorze żywności.
Źródła:
https://www.cps.gov.uk/cymruwales/news/three-men-convicted-offences-fraud-and-acquiring-criminal-property
https://www.foodsafetynews.com/2024/02/men-sentenced-in-chicken-theft-case/
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Dowiedz się więcej o Strefie Managera i narzędziach ProBase 360.