Hiszpańska Gwardia Cywilna we współpracy z Europolem i włoskimi karabinierami przejęła 120 000 puszek tuńczyka marki Plaza Chica i 45 000 litrów oliwy z oliwek niskiej jakości z powodu fałszowania.
Większość skonfiskowanych puszek produktu miała trafić do małych przedsiębiorstw i dużych sieci spożywczych w Hiszpanii i Włoszech, głównie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Tuńczyk, którego nie udało się sprzedać we Włoszech został zwrócony i ponownie oznakowany w niehigienicznych warunkach w celu ponownego wprowadzenia na rynek.
Ponowne etykietowanie tuńczyka w puszce i fałszowanie dat ważności
Zajęć dokonano w dwóch lokalizacjach firmy Plaza Chica w Alfaro i Cervera. Podczas przeszukania jednej z nich funkcjonariusze odkryli tajne miejsce pracy, w którym stwierdzono niewystarczające warunki higieniczne. W tym miejscu znaleziono dwa duże pojemniki z gorącą wodą, w których znajdowały zwrócone z Włoch puszki z tuńczykiem. Z produktów usuwano etykiety w celu ich ponownego oznakowania, a następnie sprzedaży ze sfałszowanymi datami ważności i świadectwami zdrowia.
W drugiej lokalizacji znajdował się sklep, w którym firma bezpośrednio sprzedawała swoje produkty klientom i tam znaleziono te same puszki oznakowane wyłącznie w języku włoskim. Było to sprzeczne z przepisami, które wymagają oznakowania przynajmniej w języku hiszpańskim.
Działalność tego producenta sięga kilku lat wstecz – wykorzystywano surowce o cenie i jakości niższej niż te wskazane na etykietach. W ten sposób obniżano koszty produkcji i zwiększano zyski ze szkodą dla konsumentów, a także konkurencji działającej zgodnie z prawem.
Analizy puszek z tuńczykiem wykazały stosowanie oliwy z wytłoków i oleju słonecznikowego zamiast deklarowanej oliwy z oliwek
Interwencja rozpoczęła się pod koniec sierpnia 2023 r. po wstępnej reklamacji, z której wynikały różne nieprawidłowości. Łącznie przeprowadzono 40 analiz puszek z tuńczykiem, które były oferowane przez Plaza Chica w Hiszpanii i we Włoszech. Okazało się, że w 33 z 40 próbek, w których powinna znajdować się oliwa z oliwek, w rzeczywistości znalazł się olej słonecznikowy lub niskiej jakości oliwa z wytłoków. Ponadto zdarzyła się też próbka z tuńczykiem niższej jakości od zadeklarowanej. Władze zajęły łącznie 120 000 puszek tuńczyka, 45 000 litrów oleju, dyski twarde komputerów, telefony komórkowe, serwer i dokumentację badań. Aresztowano dwóch mężczyzn i dwie kobiety.
Źródło: https://www.elespanol.com/ciencia/nutricion/20240117/ordenan-retirada-inmediata-famoso-atun-super-espana-piden-no-consuma/825667564_0.html
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności, suplementów diety i opakowań w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Dowiedz się więcej o Strefie Managera i narzędziach ProBase 360.