W ramach operacji OPSON Europol wspierał dodatkowe dochodzenie w sprawie fałszowanej oliwy z oliwek, co doprowadziło do 11 aresztowań i zajęcia ponad 260 000 litrów zafałszowanego produktu.
Podrabianie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia jest powszechną praktyką, dlatego też walka z nią jest priorytetem organów ścigania – zwłaszcza w krajach produkujących oliwę. W ramach operacji ukierunkowanej na fałszerstwa żywnościowe śledczy odkryli, że przestępcy do rozcieńczania produktu używali oliwy lampante, czyli niskiej jakości oliwy z oliwek. Oliwa lampante charakteryzuje się podwyższoną kwasowością, niepożądanym smakiem i nieprzyjemnym zapachem, co sprawia, że nie nadaje się do spożycia. Samo określenie „lampante” wywodzi się z historycznego zastosowania tej oliwy w lampach olejowych.
Wzrost cen, ograniczona produkcja oliwy z oliwek i rosnący popyt wpływają na wzrost ryzyka zafałszowań w sektorze
Połączenie różnych czynników, takich jak ogólna inflacja cen, ograniczona produkcja oliwy z oliwek i rosnący popyt, stworzyły możliwości dodatkowego zarobku dla nieuczciwych producentów. Mieszanie oliwy z oliwek przeznaczonej dla konsumentów z zamiennikami niższej jakości umożliwiło przestępcom oferowanie konkurencyjnych cen przy wejściu do legalnego łańcucha dostaw. Ta nielegalna praktyka może nie tylko powodować ryzyko dla zdrowia publicznego, ale także podważać zaufanie konsumentów.
Skoordynowane naloty w Hiszpanii i we Włoszech
W ramach skoordynowanej akcji przeprowadzonej w listopadzie 2023 r. hiszpańskie i włoskie organy ścigania przeprowadziły przeszukania w różnych lokalizacjach. W okolicach Ciudad Real w Hiszpanii zatrzymano 11 podejrzanych i przejęto 12 beczek zawierających łącznie 260 000 litrów zafałszowanej oliwy z oliwek. Funkcjonariusze skonfiskowali także cztery pojazdy i 91 000 euro w gotówce, a także dowody cyfrowe i fizyczne, takie jak dokumenty rozliczeniowe i wiadomości e-mail.
We włoskich prowincjach Sycylia i Toskania śledczy skontrolowali trzy przedsiębiorstwa produkujące oliwę, które podejrzewano o udział w nielegalnych praktykach. Uzyskano kilka dokumentów fiskalnych i list klientów, zebrano próbki oliwy, a na jedną firmę nałożono sankcje za nieprawidłowe etykietowanie swoich produktów.
Fałszowanie oliwy z oliwek olejem słonecznikowym
Prowadząc monitoring zafałszowań żywności Probase360, odnotwaliśmy więcej istotnych przypadków fałszowania oliwy z oliwek w grudniu 2023 r.
Powtarzającym się trendem jest m.in. substytucja z olejem słonecznikowym. W Hiszpanii Gwardia Cywilna przejęła 6400 litrów oliwy z oliwek, która w rzeczywistości była mieszaniną 25% oliwy lampante i 75% oleju słonecznikowego. Ponadto w Grecji przejęto 13 ton oliwy z oliwek, która była zabarwionym olejem słonecznikowym. Wszystkie przypadki zafałszowań żywności, suplementów diety i opakowań publikujemy na bieżąco w bazie Probase 360.
Źródła:
https://www.europol.europa.eu/media-press/newsroom/news/11-olive-oil-counterfeiters-arrested-following-operation-opson
https://nationalpost.com/news/police-in-greece-arrest-father-son-and-confiscate-tons-of-sunflower-oil-passed-off-as-olive-oil
https://www.lainformacion.com/economia-negocios-y-finanzas/alerta-sanitaria-aceite-oliva-clandestino/2895869/
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności, suplementów diety i opakowań w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Dowiedz się więcej o Strefie Managera i narzędziach ProBase 360.