Poszukujemy chętnych do stworzenia z nami napoju dla aktywnych
Prowadzisz aktywny tryb życia, troszczysz się o zdrowe odżywianie się, a jednak czasem zdarza ci się sięgnąć po kolorowe, słodzone napoje? Włącz się w nasz program i razem z naukowcami z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie stwórz napój o właściwościach nawadniających. Dzięki współpracy z czołowym polskim producentem napojów, w następnym roku produkt trafi na sklepowe półki. Rekrutacja trwa do 18 kwietnia.
Przedsięwzięcie jest prowadzone w ramach programu Consumer Engagement Labs z ramienia EIT Food – międzynarodowego projektu Europejskiej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji.
Partnerem jest firma Maspex – jedna z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w segmencie produktów spożywczych oraz czołowy w Polsce producent znanych i lubianych marek soków, nektarów i napojów.
– Dzięki udziałowi w projekcie konsumenci mają niepowtarzalną szansę na zaprojektowanie produktu, który odpowie na ich konkretne potrzeby i który w kolejnym roku trafi na sklepowe półki. Co istotne, nie chodzi tu tylko o testowanie opracowanych wcześniej wariantów, ale o czynny udział w procesie kreatywnym – podkreśla dr Joanna Fotschki, koordynatorka projektu z ramienia Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
Kogo szukamy?
Do udziału w projekcie mogą się zgłaszać osoby w wieku 35-55 lat, które prowadzą aktywny tryb życia, ograniczają cukier w diecie i nie są związane z branżą spożywczą oraz marketingową.
Rekrutacja właśnie ruszyła i potrwa do 18 kwietnia. Zapisy TUTAJ.
Dlaczego napój nawadniający?
Odpowiednie nawodnienie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.
– Badania wskazują, że odpowiednie nawodnienie sprzyja lepszej pracy nerek, które są odpowiedzialne za eliminację nadmiaru cukru z organizmu, pomagając w kontrolowaniu cukrzycy typu 2. Wspiera również prawidłową objętość krwi i ciśnienie zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu, zmniejszając tym samym ryzyko nadciśnienia. Z kolei nieodpowiednie nawodnienie może prowadzić do niekorzystnych skutków zdrowotnych, np. zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych – wyjaśnia dr Joanna Fotschki.
Dodaje, że niestety, utrzymywanie prawidłowego stanu nawodnienia organizmu jest często przez zaniedbywane.
– Nie sprzyja temu też wzrastająca tendencja do wybierania przez konsumentów słodkich napojów, która staje się coraz bardziej widoczna – mówi.
Dlatego naukowcy wraz z producentem chcą stworzyć zdrowszą alternatywę dla słodkich napojów nawadniających – z udziałem samych konsumentów.
Jak wygląda proces kreatywny?
Proces kreatywny obejmuje 5 spotkań online – od kwietnia do czerwca. W ich trakcie, wybrane w rekrutacji 20 osób w mniejszych grupach i pod okiem naukowców będzie pracować nad swoimi pomysłami i je rozwijać. Następnie, przygotowane przez konsumentów pomysły zostaną zaprezentowane przedstawicielom partnera biznesowego z firmy Maspex.
Finalnie, w następnym roku, napój trafi do sprzedaży.
Cały proces kreatywny został stworzony w oparciu o innowacyjną metodykę Uniwersytetu Warszawskiego, która łączy wysiłki indywidualne i zespołowe, wykorzystując techniki kreatywne i myślenie projektowe.
Przeczytaj także
-
18.03.2025
Bezpieczeństwo probiotyków w suplementach diety – wytyczne i rekomendacje FSAI
W październiku 2024 roku Komitet Naukowy Irlandzkiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (FSAI) opublikował raport zawierający ocenę bezpieczeństwa probiotyków w suplementach diety.
-
21.02.2025
Czy potrzebna jest nam analiza sensoryczna?
Czy różnica pomiędzy oceną organoleptyczną a sensoryczną dla specjalistów branży spożywczej czy też absolwentów Wydziałów Technologii Żywności jest oczywista? Czy jest ona wykorzystywana na co dzień jako narzędzie kształtowania i rozwoju produktów czy kontroli jakości? Co wnosi w nasz rozwój zawodowy?
-
31.01.2025
Olejki eteryczne jako naturalne dodatki do żywności: potencjał, wyzwania i potrzeba dalszych badań
Olejki eteryczne, znane ze swoich właściwości antybakteryjnych i antyoksydacyjnych, zyskują zainteresowanie jako potencjalne naturalne dodatki do żywności. Mimo obiecujących wyników badań nad ich zastosowaniem, konieczne są dalsze analizy, by zapewnić ich bezpieczeństwo i zgodność z regulacjami prawnymi.