Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W ramach zrealizowanego projektu Inkubator Innowacyjności nr 11/II+/2017 na serwerze SGGW w Warszawie zamieszczono Prognostyczną Bazę Danych SGGW (ProgBaz). ProgBaz zawiera matematyczne modele wzrostu, przeżywalności i inaktywacji bakterii potencjalnie probiotycznych, bakterii saprofitycznych i patogennych. Modele te powstały w wyniku badań własnych prowadzonych w Zakładzie Higieny i Zarządzania Jakością Żywności Wydziału Żywienia Człowieka SGGW w Warszawie, we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie. Autorami modeli są pracownicy: prof. dr hab. Danuta Kołożyn - Krajewska, dr Antoni Goryl, dr Małgorzata Jałosińska, dr inż. Elżbieta Rosiak, dr inż. Katarzyna Kajak-Siemaszko, dr inż. Monika Trząskowska, dr hab. Dorota Zielińska. Badania prowadzone były w latach 1997-2012.
Korzystanie z ProgBaz SGGW jest możliwe na zasadach bezpłatnego dostępu ze strony SGGW w Warszawie w zakładce Gospodarka (www.prognostycznabazadanych.sggw.pl) oraz na stronie Wydziału Żywienia Człowieka SGGW w Warszawie w zakładce Usługi (www.wnzck.sggw.pl/uslugi/prognostyczna-baza-danych).
W ProgBaz dostępne są modele opracowane w przypadku modelowego produktu z mięsa rozdrobnionego oraz modele opracowane w przypadku konkretnych produktów rynkowych: pasztet wieprzowy, kiełbasa parzona drobno rozdrobniona, kiełbasa dojrzewająca, ser probiotyczny z przerostem pleśniowym, które kontaminowano znaną koncentracją bakterii patogennych: Staphylococcus aureus, Listeria monocytogenes, Salmonella Enteritidis. Kolejną grupę modeli stanowią modele z mięsa rozdrobnionego zweryfikowane w żywności na przykładzie kotleta wołowego z pieczarką, kotleta mielonego, kotleta wieprzowo-wołowego, pulpeta wołowo-wieprzowego, befsztyka wołowego, sosu bolognese.
W ProgBaz znajdują się modele opisujące wzrost i przeżywalność mikroflory korzystnej, potencjalnie probiotycznej występującej w fermentowanym napoju sojowymi i w fermentowanym soku marchwiowym. W przypadku fermentowanego napoju sojowego ocenić można przeżywalność szczepu Lactobacillus casei KN291 (log jtk/ml) podczas przechowywania w czasie 0-62 dni; w temperaturze 5, 10, 15, 20°C. W przypadku fermentowanego soku marchwiowego ocenić można wzrost i przeżywalność Lactobacillus acidophilus CH-2 (jtk/ml) w czasie przechowywania 0-36 dni i temperaturze 0-20°C z dodatkiem i bez dodatku inuliny. W ProgBaz znajdują się również modele matematyczne opracowane w przypadku mikroflory saprofitycznej i patogennej (Pseudomonas spp., Salmonella spp., Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus, psychrotrofów, drożdży i grzybów pleśniowych).
Po wyborze produktu i grupy drobnoustrojów należy, wybrać temperaturę przechowywania i/lub inne czynniki determinujące wzrost mikroflory (poziom soli, poziom azotanu sodu). Na podstawie obliczeń matematycznych zostaną wyświetlone właściwości populacji drobnoustrojów wyrażone jako: długość trwania lag fazy, maksymalne tempo wzrostu w fazie wykładniczej, czas pomiędzy podziałami drobnoustrojów oraz maksymalna gęstość populacji. W przypadku modelu opracowanego dla produktu z mięsa rozdrobnionego, zweryfikowanego w żywności na przykładzie befsztyka wołowego, kotleta mielonego, kotleta wieprzowo-wołowego, kotleta wołowego z pieczarką, pulpeta wołowo-wieprzowego, sosu bolognese, dostępne są parametry matematyczno-statystyczne (R2, MSE, Af, Bf), świadczące o jakości prognoz generowanych przez model.
ProgBaz dostarcza informacji o odpowiedzi wybranych drobnoustrojów na zadane czynniki środowiskowe (lag faza - czas przystosowania się populacji drobnoustrojów do zadanych warunków środowiska, tempo wzrostu w fazie wykładniczej oraz czas pomiędzy podziałami drobnoustrojów). Informacje te pozwalają oszacować bezpieczeństwo produktu i jego termin przydatności do spożycia. W związku z tym Baza ProgBaz może być wykorzystywana do projektowania nowych produktów spożywczych, w ograniczaniu marnotrawstwa żywności, w opracowaniu planu zarządzania ryzykiem, do oceny ryzyka mikrobiologicznego żywności oraz stanowić narzędzie edukacyjne i szkoleniowe.
Przeczytaj także
Wymogi najważniejszych standardów jakości w tym BRC i IFS wymagają od producentów przeprowadzania analizy ryzyka wystąpienia zafałszowań produktów. Jednym z niezbędnych elementów do jej wykonania jest rzetelna informacja o występujących przypadkach zafałszowań produktów pojawiających się na rynku.
Komisja Europejska stale prowadzi działania mające na celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa żywności we wszystkich krajach Wspólnoty. Istotną częścią tej strategii jest rozpowszechnianie informacji na temat procesów produkcji, kontroli jakości i wartości odżywczej dostępnych na europejskim rynku artykułów spożywczych
Komisja Europejska stale prowadzi działania mające na celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa żywności we wszystkich krajach Wspólnoty. Istotną częścią tej strategii jest rozpowszechnianie informacji na temat procesów produkcji, kontroli jakości i wartości odżywczej dostępnych na europejskim rynku artykułów spożywczych...