Rząd Wielkiej Brytanii opracował protokół pobierania próbek referencyjnych miodu w celu utworzenia baz danych do oceny autentyczności. Pierwszy tego rodzaju protokół opisuje proces pobierania próbek referencyjnych w różnych punktach łańcucha dostaw miodu. Ponadto opracowanie określa jakie powiązane zapisy, dokumenty i inne względy są niezbędne, aby próbkę można było uznać za dopuszczalną do umieszczenia w bazie danych autentyczności miodu.
Wysokie ryzyko zafałszowań miodu
Miód to naturalna złożona mieszanina różnych cukrów wytwarzana w całości przez pszczoły. Obowiązują surowe przepisy, które ustalają wysokie standardy dotyczące składu i etykietowania produktów miodowych sprzedawanych w Wielkiej Brytanii, UE oraz wielu innych krajach.
Produkty o statusie premium mają wysoką cenę wagową, złożone łańcuchy dostaw lub podlegają gwałtownemu wzrostowi popytu i mogą być szczególnie podatne na oszustwa. Miód to towar o wysokiej wartości, który może mieć bardzo długie, złożone łańcuchy dostaw. Należy do środków spożywczych najczęściej zgłaszanych jako zafałszowane, głównie poprzez dodatek tanich syropów cukrowych.
Nowy protokół pomoże w ujednoliceniu sposobu tworzenia i kontrolowania baz danych
Do oceny autentyczności miodu wykorzystuje się wiele metod analitycznych, obejmujących zarówno metody oznaczające jeden analit, jak i większą liczbę analitów. Interpretacja danych analitycznych odnoszących się do oceny nieznanej próbki miodu pod kątem autentyczności, opiera się na porównaniu z istniejącymi danymi próbek referencyjnych. Dane te zazwyczaj są przechowywane w komercyjnych referencyjnych bazach danych. Interpretacje dokonywane przez laboratoria mogą się różnić ze względu na wykorzystanie różnych referencyjnych baz danych, co może powodować zamieszanie przy ocenie autentyczności badanej próbki. Dlatego istotne jest, aby zapewnić jednorodność, integralność i pochodzenie próbek referencyjnych miodu, wykorzystywanych do tworzenia baz danych dotyczących autentyczności, a także aby bazy te miały określony zakres, wystarczającą przejrzystość i były dostosowane do potrzeb.
Aby zbudować zaufanie do baz danych, konieczne jest zdefiniowanie i zebranie „autentycznych” próbek referencyjnych zgodnie z ustalonym protokołem, najlepiej przez strony trzecie, niezależne od właściciela bazy danych. Do tej pory nie opublikowano takiego protokołu dla miodu. Rząd Wielkiej Brytanii ma nadzieję, że nowy protokół pomoże w ujednoliceniu sposobu tworzenia i kontrolowania baz danych dotyczących autentyczności, a także doprowadzi do wzrostu zaufania.
Rząd Wielkiej Brytanii realizuje program poświęcony autentyczności miodu
Chemik Rządu Wielkiej Brytanii, brytyjski Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (DEFRA), Agencja ds. Standardów Żywności (FSA) i Standardy Żywności Szkocji (FSS) realizują znaczący program prac poświęcony autentyczności miodu. Ich celem jest zaangażowanie i współpraca ze społecznością producentów miodu, w tym badaczami, organami wykonawczymi, przemysłem i organami międzynarodowymi, w celu udoskonalenia obecnych metod badania autentyczności.
Źródła:
1. https://www.gov.uk/government/news/protocol-for-the-collection-of-honey-reference-samples
2. https://assets.publishing.service.gov.uk/media/6527cbcb2548ca0014ddf1ab/Published_Protocol-_GC_honey_sampling.pdf
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Dowiedz się więcej o Strefie Managera i narzędziach ProBase 360.