Po aferze fałszowania żywności, związanej z polskim mięsem wołowym francuskie służby wykryły zbyt dużą zawartość wody w kotletach z kurczaka.
Wzmocnienie kontroli
Francuskie służby zostały zmobilizowane do wzmocnienia kontroli realizacji zamówień publicznych, udzielanych w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD). Postanowiono zintensyfikować kontrole przeprowadzane przez służby państwowe do końca tego roku.
Analiza produktów w laboratoriach
Działania uzupełniające doprowadziły do analizy w laboratoriach DGCCRF (Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji, Spraw Konsumenckich i Kontroli Nadużyć Finansowych) próbek lasagne z łososiem oraz mrożonych kotletów z kurczaka. Kontrola nad lasagne z łososiem pozwoliła zapewnić zgodność ze specyfikacjami producenta. Z drugiej strony, zgodnie z analizami przeprowadzonymi przez DGCCRF, kotlety z kurczaka miały zawartość wody wyższą niż dopuszczalna norma. Nie wykluczono, że było to oszustwo ekonomiczne, pozwalające przedsiębiorstwu zwiększyć masę produktów, które sprzedaje. Produkty spełniały wymagania zdrowotne.
Dalsze działania, producent z Danii
Stowarzyszenia dystrybuujące pomoc żywnościową zostały niezwłocznie poinformowane o tych wynikach analitycznych i natychmiast zawiesiły dystrybucję w oczekiwaniu na dokładne zbadanie analiz. Po konsultacjach z różnymi organami i stowarzyszeniami postanowiono wznowić dystrybucję kotletów. DGCCRF przeprowadziła szczegółowe dochodzenie w sprawie spółki dostarczającej te produkty stowarzyszeniom i poinformowała o problemie władze duńskie, ponieważ firma produkująca wspomniane kotlety znajduje się w Danii. Dochodzenie musi umożliwić zrozumienie tych anomalii i ustalenie, czy są one związane z możliwym oszustwem.
Fundusz FEAD we Francji
Pomoc żywnościowa dla osób najbardziej potrzebujących jest finansowana w szczególności z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD). We Francji fundusz wykorzystywany jest na zakup środków spożywczych w imieniu czterech stowarzyszeń partnerskich: Francuskiego Czerwonego Krzyża, Francuskiej Federacji Banków Żywności, Restaurants du Cœur oraz Secours Populaire, które za pośrednictwem swoich sieci dystrybuują 78 000 ton żywności rocznie. W 2018 r. na zakup mrożonych kotletów drobiowych przeznaczono 3,5 mln euro.
Alert Zafałszowań FoodFakty - Probase360
Ten oraz ponad 1100 innych przypadków znajdziesz w bazie Alert Zafałszowań FoodFakty - ProBase360, pozwalającej na śledzenie zafałszowań żywności na bieżąco oraz skrócenie czasu potrzebnego na analizę ryzyka. W ciągu ostatniego tygodnia opublikowaliśmy w bazie 47 nowych przypadków fałszowania żywności
Źródło: DGCCRF