Centralny Inspektorat Ochrony Jakości i Zwalczania Nadużyć Produktów Rolno-Spożywczych oraz Karabinierzy z Nas Parma przeprowadzili wspólne śledztwo w regionach Emilia-Romagna oraz Marche. Doprowadziło ono do skierowania do prokuratury 12 osób i 2 zakładów winiarskich z prowincji Piacenza.
Kontrole rozpoczęły się już w 2020 r. po wstępnych doniesieniach w sprawie fałszowania faktur oraz zakupu partii winogron i/lub wina bez posiadania dokumentacji podatkowej. Dalsze śledztwo umożliwiło zidentyfikowanie i rozbicie grupy, która zajmowała się podrabianiem win odmianowych, w tym win sklasyfikowanych kategoriami DOC i IGT. Grupa przestępcza swoje działania opierała na fałszowaniu elektronicznego rejestru stanu piwnic oraz na zafałszowanych poświadczeniach certyfikujących, które wydawali urzędnicy publiczni.
Wydawanie fałszywych certyfikatów
Niezgodne z prawem działania były wynikiem szerszego porozumienia między jego wspólnikami, do których należeli: właściciel, pracownicy, niezależni współpracownicy dwóch firm produkujących wino w prowincji Piacenza oraz trzej urzędnicy państwowi, należący do jednostki certyfikującej jakość wina. Podejrzana grupa zajmowała się produkcją, butelkowaniem, a następnie wprowadzaniem do obrotu wina, bezprawnie przypisując mu chronione nazwy pochodzenia i cechy szczególne, w tym m.in. nazwy „Colli Piacentini DOC”, „Gutturnio DOC”, „Ortrugo dei Colli Piacentini DOC”. Działania te prowadzono wbrew wymogom przewidzianym w odpowiednich przepisach odnośnie produkcji.
Przeprowadzone czynności dochodzeniowe doprowadziły do zabezpieczenia dużej ilości materiału dochodzeniowego, w tym dowodów przeciwko dwóm winiarniom oraz zajęcia około 60 000 litrów podrobionego wina. Prokuratura w Piacenzie poinformowała także 12 podejrzanych i dwa zakłady winiarskie o wszczęciu dochodzenia w związku z przestępstwami obejmującymi: podrabianie oznaczeń geograficznych lub nazw pochodzenia produktów, oszustwa w handlu, fałszowanie rejestrów, zawiadomień i dokumentacji komputerowej oraz fałszowanie przez urzędników dokumentów publicznych.
Źródło: https://www.salute.gov.it/portale/news/p3_2_1_2_1.jsp?lingua=italiano&menu=notizie&p=nas&id=2515
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności, suplementów diety i opakowań w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Dowiedz się więcej o Strefie Managera i narzędziach ProBase 360, do 31 sierpnia skorzystaj z oferty wakacyjnej.