Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zgodnie z komunikatem czeskiej Państwowej Administracji Weterynaryjnej (SVS), od połowy kwietnia br. Salmonella została wykryta w 16 tonach drobiu importowanego z Polski do Czech.
SVS zlecił wykonanie badań weterynaryjnych dla 12 odbiorców drobiu od czasu wprowadzenia przepisów w kwietniu. Jedenaście incydentów dotyczyło kurczaka, a jeden indyka. Jeśli Salmonella zostanie znaleziona w mięsie drobiowym, importer musi przeprowadzić dalsze badania laboratoryjne.
Brak przypadków zachorowań
Większość skażonego mięsa została prawdopodobnie skonsumowana, ponieważ wyniki badań nie zostały otrzymane przed datą ważności produktów, ale nie zgłoszono żadnych powiązanych chorób.
Badania laboratoryjne
Odbiorcy mięsa drobiowego, dla którego Państwowa Administracja Weterynaryjna stwierdza obecność Salmonelli, muszą wykonać badania laboratoryjne dla kolejnych partii z tego samego kraju, zanim mięso zostanie ponownie wprowadzone do obrotu. Dopiero po uzyskaniu satysfakcjonującego wyniku z akredytowanego laboratorium mogą wprowadzić produkt na rynek.
Wysokie kary
Jeśli Salmonella pojawi się w mięsie, cała partia musi zostać zniszczona, a sankcje mogą sięgać nawet 50 milionów koron czeskich (2 miliony dolarów).
11 ostrzeżeń - różne szczepy
W ostatnich tygodniach Czechy zgłosiły 11 alertów w systemie wczesnego ostrzegania RASFF, dotyczących wykrycia Salmonelli (z takich szczepów jak Bardo, Infantis i Newport)w mięsie z Polski. Produkty, których to dotyczy, to schłodzona pierś z kurczaka i schłodzone nogi indyka.
Badania obejmują wyłącznie mięso drobiowe i zostały uzgodnione w kwietniu przez SVS i ministra rolnictwa Miroslava Tomana z powodu powtarzających się odkryć Salmonelli w tym produkcie na wiosnę.
Inaczej niż w przypadku wołowiny
Przeprowadzane kontrole, w przeciwieństwie do powszechnych kontroli polskiej wołowiny na początku tego roku, są odpowiednio ukierunkowane na określone partie, aby chronić zdrowie publiczne obywateli.
Czechy zniosły kontrole wołowiny z Polski pod koniec marca po tym, jak Komisja Europejska nazwała je „nieproporcjonalnymi”. Nadzwyczajne środki weterynaryjne obejmowały testowanie całej polskiej wołowiny w akredytowanym laboratorium kosztem importera, zanim został on wprowadzony do obrotu po wykryciu Salmonelli.
Sytuacja związana byłą z ubojem chorych krów w polskiej rzeźni o czym pisaliśmy tutaj: UE wysyła inspektorów do Polski w związku z aferą mięsną
Źródło:
https://www.foodsafetynews.com/2019/05/czech-tests-find-salmonella-in-poultry-from-poland/
Przeczytaj także
Firma 3M ogłosiła, że test detekcji molekularnej 3M™ Molecular Detection Assay 2 - Salmonella uzyskał, od francuskiego stowarzyszenia normalizacyjnego ANFOR, rozszerzenie walidacji macierzy w ramach certyfikacji NF VALIDATION. W lutym 2017 r. test został po raz pierwszy certyfikowany przez AFNOR...
System RASFF ma na celu zwiększenie odpowiedzialności oraz wzmocnienie współpracy poszczególnych państw członkowskich, w celu ograniczenia wprowadzania do obrotu niebezpiecznej żywności oraz pasz...
Gram-ujemne pałeczki z rodzaju Salmonella są głównym z ponad 30 patogennych czynników zakażających żywność. W ostatnich miesiącach w branży spożywczej mieliśmy do czynienia z masowym wycofaniem...
Czy kiedykolwiek ucierpiałeś z powodu zakażenia bakterią Salmonella na linii produkcyjnej, w surowcach lub Twoich produktach? Jeśli tak, na pewno doświadczyłeś, że bakteria ta lubi powracać i ciężko się jest jej pozbyć. Salmonella jest...