Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wysoki wzrost eksportu przetworów owocowo-warzywnych
Kategoria przetworzonych owoców i warzyw oraz gotowych przetworów była kolejną, która skorzystała na wzroście cen transakcyjnych w 2021 r. W efekcie, równolegle do 9- procentowego wzrostu wolumenu eksportu, wartość zwiększyła się o 15%.
W ubiegłym roku wysokie dynamiki wzrostu wolumenu odnotowano w dwóch najważniejszych kategoriach w strukturze eksportu, tj. mrożonych owocach oraz sokach. W pierwszym przypadku eksport wyniósł 381 tys. t i był wyższy o 13%, zaś w drugim 677 tys. t, co oznacza wzrost o 11%. W ujęciu wartościowym sprzedaż zagraniczna wskazanych kategorii zwiększyła się odpowiednio o 25% i 22%. W wolniejszym tempie rozwijała się sprzedaż mrożonych warzyw. W 2021 r. wolumen był wyższy o 2%, zaś wartość wzrosła o 3%. Wyższa była też sprzedaż zagraniczna dżemów oraz suszy owocowych i warzywnych.
Co ważne, spośród dziesięciu największym odbiorców polskich przetworów owocowo-warzywnych na wszystkich rynkach zanotowano wzrosty sprzedaży, choć dynamiki mocno się od siebie różniły. Na głównym zagranicznym rynek zbytu, w Niemczech, eksport zwiększył się o 2%. Podobną dynamikę zarejestrowano w sprzedaży do Czech. Z kolei sprzedaż do Wielkiej Brytanii pozostała na poziomie z 2020 r. Ale warto też wskazać kraje, gdzie wolumen eksportu mocno się zwiększył w porównaniu z rokiem poprzednim. Wśród krajów unijnych należy tu wspomnieć o drugim największym odbiorcy, czyli Holandii (+18%). Wysoką dynamikę odnotowano też na rynku francuskim (+15%), austriackim (+49%) oraz słowackim (+20%). Poza Unią Europejską mocno zwiększył się eksport m.in. do Rosji (+36%), Stanów Zjednoczonych (+23%) oraz na Ukrainę (+21%).
Przeczytaj także
W 2021 r. eksport produktów mleczarskich, w ujęciu wolumenowym, zwiększył się o 3%, osiągając rekordowe 1 700 tys. t. Wyższą dynamikę, bo 12-procentową, odnotowano w przypadku wartości eksportu. Na rynku mleka również czynnikiem wspierającym eksport był wzrost cen na rynku europejskim oraz światowym
W grudniowej prognozie WAPA podwyższyła prognozy unijnej produkcji jabłek (do +11% r/r w UE oraz +26% r/r w Polsce). Wysoka podaż owoców powoduje presję na ceny. Na rynku krajowym od początku sezonu jabłka są tańsze niż rok wcześniej. W grudniu średnia cena skupu owoców deserowych była niższa o 34% r/r.
W sierpniu odnotowano duży wzrost przywozu malin mrożonych na obszar UE. We wskazanym miesiącu spoza Unii przywieziono prawie 12 tys. t mrożonych owoców, tj. o 24% więcej niż rok wcześniej. Co ważne, strumień owoców z Serbii był niższy o 11% r/r. Istotnie wzrosły za to dostawy z Ukrainy. W sierpniu import malin mrożonych z tego kraju był wyższy prawie 200% r/r, co oznacza dodatkowe 3 tys. t. Prawie 70% wolumenu sierpniowego importu z Ukrainy do UE trafiło do Polski.