Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wysokie światowe ceny żywności
W grudniu wskaźnik cen żywności FAO wyniósł 133,7 pkt , co oznacza spadek o 1,2 pkt. (1%) w porównaniu do listopada. Wciąż jednak był to poziom wyższy o 25,1 pkt. r/r (23%). Lekki spadek był efektem osłabieniem notowań czterech z pięciu surowców, wchodzących w skład wskaźnika. Jedynie w przypadku produktów mlecznych zarejestrowano wzrost m/m. Należy jednak podkreślić, że ceny wszystkich głównych surowców pozostały znacznie powyżej roku ubiegłego. Indeks cen zbóż wyniósł 140,5 pkt., co oznacza spadek o 0,9 pkt. m/m. Był to efekt nieco niższych cen pszenicy oraz ryżu. Z drugiej strony odnotowano wzrost cen kukurydzy, związany z obawami o zbiory w Ameryce Południowej. Grudniowy spadek nie zmienia jednak znacząco sytuacji na światowym rynku. Pomimo obniżki, wartość wskaźnika cen była zbliżona do rekordów notowanych w roku 2012. Notowania olejów roślinnych obniżyły się o 3% m/m, wynosząc 178,5 pkt. Spadek był efektem niższych cen oleju palmowego i słonecznikowego, podczas gdy ceny oleju sojowego i rzepakowego nie zmieniły się od listopada. Grudniowy odczyt wskaźnika dla olejów był tylko nieco niższy od rekordu zanotowanego w październiku 2021 r.
Indeks cen produktów mlecznych wyniósł 128,2 pkt., tj. o 2,3 pkt. (2%) więcej m/m oraz o 19 pkt. (17%) powyżej wartości z grudnia 2020 r. W dalszym ciągu rosły międzynarodowe notowania masła i mleka w proszku, czemu sprzyjał wysoki światowy popyt importowy w połączeniu z ograniczoną podażą eksportową, wynikającą z mniejszej produkcji mleka w Europie Zachodniej i Oceanii. Nieznacznie spadły ceny serów, czego powodem było zwiększenie produkcji w Europie. Indeks cen cukru wyniósł 116,4 pkt., co oznacza spadek o 3,8 pkt. (3%) m/m. Był to najniższy poziom od pięciu miesięcy.
Grudniowy spadek odzwierciedlał obawy o wpływ wariantu Omicron COVID-19 na globalny popyt na cukier, osłabienie brazylijskiego reala w stosunku do dolara amerykańskiego oraz niższe ceny etanolu.
Przeczytaj także
W sierpniu odnotowano duży wzrost przywozu malin mrożonych na obszar UE. We wskazanym miesiącu spoza Unii przywieziono prawie 12 tys. t mrożonych owoców, tj. o 24% więcej niż rok wcześniej. Co ważne, strumień owoców z Serbii był niższy o 11% r/r. Istotnie wzrosły za to dostawy z Ukrainy. W sierpniu import malin mrożonych z tego kraju był wyższy prawie 200% r/r, co oznacza dodatkowe 3 tys. t. Prawie 70% wolumenu sierpniowego importu z Ukrainy do UE trafiło do Polski.
W okresie od stycznia do sierpnia 2021 r. odnotowano wzrost produkcji wieprzowiny w Unii Europejskiej. Łączna produkcja mięsa wieprzowego w ubojniach przemysłowych była wyższa o 3%, zarówno w relacji rocznej, jak i w porównaniu do wskazanych miesięcy w roku 2019. Równolegle do rosnącej produkcji wieprzowiny w UE, odnotowano spadek eksportu poza Unię. W lipcu oraz w sierpniu br. wolumen sprzedaży zagranicznej nieprzetworzonego mięsa wieprzowego z UE był niższy o 15% r/r. Spadek odnotowano również w wywozie podrobów wieprzowych (-7% r/r) oraz tłuszczów (-27%). Na wyniki istotny wpływ ma niższy popyt z Chin.
Kwiecień był kolejnym miesiącem, po marcu, w którym eksport żywności był wyższy r/r. Według wstępnych danych, wartość sprzedaży zagranicznej wyniosła 2,9 mld euro i była wyższa o 10% r/r. W rezultacie udało się nadrobić słabszy początek roku i w całym okresie I-IV 2021 eksport osiągnął...