Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Prace nad kodeksem postępowania w zakresie odpowiedzialnych praktyk w biznesie i marketingu w branży spożywczej stanowią element unijnej strategii „od pola do stołu”, która zawiera w sobie liczne elementy. Jej zasadniczym celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa żywności, jakości produktów spożywczych oraz zachowanie środowiska naturalnego. Strategia „od pola do stołu” stanowi podstawę Europejskiego Zielonego Ładu, zmierzającego do uczynienia z Europy jeszcze przed 2050 r. pierwszego na świecie kontynentu neutralnego dla klimatu. Więcej na temat Europejskiego Zielonego Ładu przeczytasz tutaj:
https://foodfakty.pl/zielony-lad-czyli-neutralnosc-klimatyczna-celem-wieloaspektowej-strategii-ue
Idea uchwalenia kodeksu postępowania skierowanego do branży spożywczej wynika przede wszystkim z dużego wpływu przetwórców spożywczych oraz sprzedawców detalicznych na wybory żywieniowe konsumentów, których następstwa determinują tendencje w konsumpcji, kreując tym samym nowe trendy. Zdaniem UE uchwalenie kodeksu zawierającego odpowiednie praktyki dla przedsiębiorców mogłoby umożliwić skierowanie produkcji żywności na na bardziej zrównoważone metody wytwórstwa żywności. Celem podejmowanych działań jest przede wszystkim umożliwienie konsumentom dokonywania świadomych wyborów oraz kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych poprzez zwiększenie dostępności żywności charakteryzującej się lepszą jakością. Do osiągnięcia tych zamierzeń ma przyczynić się także przystępna cena produktów wysokiej jakości oraz zwiększenie skali rolnictwa ekologicznego w Unii Europejskiej do poziomu 25% powierzchni gruntów rolnych przed rokiem 2030 (w skanu całej UE w 2018 było to około 7,5%, a w Polsce 3,3%).
Jak wskazuje Komisja Europejska, zrównoważony system żywnościowy UE powinien opierać się na pięciu podstawowych filarach takich jak:
Postanowienia kodeksu miałyby być skierowane do szerokiego kręgu podmiotów działających w branży spożywczej, wśród których wymienić należy przetwórców żywności, podmioty świadczące usługi hotelarskie i gastronomiczne oraz sprzedawców detalicznych. Kodeks był dyskutowany w ramach obrad Parlamentu Europejskiego w dniu 25 stycznia 2021 r.
Więcej na temat strategii „od pola do stołu” dowiesz się na stronie Komisji Europejskiej pod adresem:
oraz z materiału Komisji „Pytania i odpowiedzi: Strategia „od pola do stołu” – budowa zdrowego i w pełni zrównoważonego systemu żywnościowego” /vide pytanie nr 8/:
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/QANDA_20_885
Przeczytaj także
Kodeks ma na celu określenie wspólnej roli uczestników łańcucha żywnościowego w procesie przechodzenia na bardziej zrównoważony system żywnościowy UE...
Eksport z UE osiągnął wartość 151,8 mld euro, co stanowi wzrost o 0,5% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, natomiast import wyniósł 102 mld euro, co stanowi wzrost o 0,1%.
„Zielony Ład” to nowa strategia UE zmierzająca do przekształcenia Europy w pierwszy kontynent neutralny dla klimatu. Tylko w latach 2021-2027 UE planuje przeznaczyć na ten cel 100 mld euro.