Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
„Zielony Ład” to nowa strategia UE zmierzająca do przekształcenia Europy w pierwszy kontynent neutralny dla klimatu. Tylko w latach 2021-2027 UE planuje przeznaczyć na ten cel 100 mld euro.
W założeniach projektu, Europa ma się stać kontynentem neutralnym dla klimatu jeszcze przed rokiem 2050. W tym celu konieczne jest wprowadzenie szeregu usprawnień i zmian, dzięki którym realizacja tych założeń stanie się możliwa. Podstawą planu jest przekształcenie obecnej gospodarki na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym, ochrona bioróżnorodności oraz zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń.
Jednym ze sposobów wdrażania nowych wysokich standardów jest mechanizm tzw. „sprawiedliwej transformacji” mający na celu wsparcie przejścia na ekologiczną gospodarkę. Z tego względu konieczne będzie powołanie Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji - stosowny wniosek o jego utworzenie został już złożony. W działania na rzecz realizacji „Zielonego Ładu” zaangażowany został również Europejski Bank Inwestycyjny.
„Zielony ład” (ang. Green deal) opiera się na 4 podstawowych filarach:
Na wdrożenie tak obszernych zmian składa się wiele elementów, wśród których Komisja Europejska wyróżniła przykładowe działania takie jak:
Znaczące zmiany dotkną również poszczególnych polityk unijnych, których celem będzie:
Istotnym elementem wprowadzania zmian jest propozycja uchwalenia europejskiego prawa o klimacie, które stanowić będzie prawne zobowiązanie dla Państw Członkowskich oraz impuls do realizacji nowych inwestycji. W tym celu złożony został wniosek w przedmiocie uchwalenia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego ramy na potrzeby osiągnięcia neutralności klimatycznej i zmieniające rozporządzenie (UE) 2018/1999 (Europejskie prawo o klimacie).
Jak wynika z ogłoszonych komunikatów oraz złożonych wniosków, organy unijne planują uchwalić szereg nowych regulacji prawnych, dzięki którym możliwe będzie wdrożenie założeń „Zielonego Ładu”. Zmiany mają objąć niemal wszystkie obszary polityk UE, dzięki czemu modyfikacje mają zostać wprowadzone kompleksowy i wielotorowy sposób. Oprócz tego, pula środków jakie mają zostać przeznaczone na ten cel w perspektywie najbliższych 30 lat ma umożliwić wdrażanie zmian wszystkim krajom na równi, dzięki czemu żadne Państwo Członkowskie nie pozostanie w tyle.
Źródło grafiki:
Źródła:
Przeczytaj także
Średni czas oczekiwania na wyniki badań ws. pozostałości po pestycydach wynosi min. 30 dni, a wysokość mandatów karnych oscyluje w przedziale 50-500 zł - tak wynika z najnowszego raportu NIK.
Producenci żywności coraz częściej decydują się na powielenie informacji z etykiety na froncie opakowania. Szczególnie interesującą formą prezentowania walorów odżywczych produktu jest tzw. „model sygnalizacji świetlnej”, w którym określone wartości powiązane są odpowiednimi kolorami.
Zmiany w przepisach dotyczących ukż objęły również rolnictwo ekologiczne. UE określiła obowiązki w zakresie urzędowej kontroli rolnictwa ekologicznego.