Przejdź na stronę główną FoodFakty LinkedIn
Przypomnij hasło Jeśli nie masz konta, Utwórz je
Napisz
Śledź nas na

Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Facebook X LinkedIn

W badaniu naukowców JRC KE stwierdzono wysoki wskaźnik problemów z bezpieczeństwem żywności i oszustwami dla cynamonu dostępnego w sprzedaży detalicznej

Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności

W badaniu opublikowanym 5 lipca 2025 r. w czasopiśmie naukowym „Nature”, stwierdzono wysoki wskaźnik problemów z bezpieczeństwem żywności i oszustwami dla cynamonu dostępnego w sprzedaży detalicznej. Autorami badania są naukowcy Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej (JRC - Joint Research Centre). W pracy przeanalizowano 104 próbki cynamonu kupionego u sprzedawców detalicznych, w tym głównie z krajów UE.

66,3% ze 104 przebadanych próbek powiązano z problemami, które obejmowały:

  • niezgodność z kryteriami jakości określanymi przez międzynarodowe normy
  • niezgodność z europejskim prawodawstwem dotyczącym bezpieczeństwa żywności
  • podejrzenie o oszustwo
  • potencjalną toksyczność dla dzieci ze względu na wysoką zawartość kumaryny

Cel badania

Głównym celem badania było wykrycie i identyfikacja potencjalnych praktyk fałszowania oraz niezgodności z obowiązującymi przepisami europejskimi i międzynarodowymi normami dla cynamonu.

Metodyka badania

Badanie objęło 104 próbki cynamonu kupione w trzynastu krajach (Austria, Belgia, Bułgaria, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Malta, Serbia, Słowacja, Hiszpania, Sri Lanka i Wielka Brytania). Próbki pozyskano z supermarketów różnych sieci i małych detalistów (w tym również online), aby zapewnić różnorodność pochodzenia i uniknąć ryzyka, że ​​wszystkie próbki będą należały do ​​tej samej partii/oryginalnego producenta. Sześć próbek sprzedawano luzem, reszta była pakowana i markowa.

Jeśli chodzi o zadeklarowany gatunek to 44 próbki oznaczono jako cynamon cejloński (Cinnamomum verum), 17 próbek jako cynamon kasja (w tym również C. burmanii, C. burmanii/cassia/loureiroi, C. aromaticum), a dla 43 próbek brakowało informacji o gatunku botanicznym.

Jeśli chodzi o pochodzenie produktu to 22 próbki pochodziły ze Sri Lanki, 7 z Wietnamu, 6 z Madagaskaru, 3 z Indonezjii i 2 z Indii, a kilka próbek było mieszanką. Pozostałe zawierały informacje o pochodzeniu „spoza krajów UE” lub nie podano żadnych informacji.

70 próbek było w postaci zmielonej, 34 próbki sprzedawano jako kora/laski. Spośród 104 próbek 33 oznakowano jako ekologiczne. Próbki przechowywano w temperaturze pokojowej w szczelnych opakowaniach, a laski mielono przed badaniem.

Do analizy próbek wykorzystano cztery metody: spektrometrię rentgenowską z dyspersją energii (EDXRF), chromatografię gazową z analizą fazy nadpowierzchniowej połączonej ze spektrometrią mas (HS-GC-MS), analizę termograwimetryczną (TGA), ilościową reakcję łańcuchową polimerazy (q-PCR).

Kluczowe Ustalenia

W badaniu stwierdzono kilka głównych problemów związanych z jakością i bezpieczeństwem żywności:

  • Zawartość popiołu - 20,7% próbek z wystarczającą informacją na etykietach do badania tego parametru (6 z 28 próbek) nie spełniało międzynarodowych norm jakościowych dotyczących całkowitej zawartości popiołu.
  • Zanieczyszczenia metalami ciężkimi - 10 próbek (9,6% analizowanych) nie było zgodnych z rozporządzeniem Komisji (UE) 2023/915, które ustala maksymalny poziom ołowiu na 2,0 mg/kg. Wysokie poziomy chromu (2-20 mg/kg) wykryto w dziewiętnastu próbkach, chociaż europejskie prawodawstwo nie określa dla niego maksymalnych limitów.
  • Dwutlenek siarki i siarczyny - trzynaście próbek (13,6%) zawierało wysoką zawartość siarki, co mogło świadczyć o niezgodności z rozporządzeniem Komisji (UE) 1129/2011, które ustala maksymalny poziom 150 mg/kg dla dwutlenku siarki-siarczynów w cynamonie. Metoda stosowana w tym badaniu mierzyła całkowitą zawartość siarki. W ramach działań kontrolnych próbki te powinny zostać przeanalizowane metodą umożliwiającą dokładne określenie zawartości dwutlenku siarki i siarczynów.
  • Kumaryna - zgodnie z oczekiwaniami stężenie kumaryny w cynamonie kasja było znacznie wyższe niż w cynamonie cejlońskim, ale dwie próbki wyróżniono ze względu na odbiegającą, wysoką zawartość kumaryny. Trudno jest ocenić zgodność niektórych próbek cynamonu kasja z rozporządzeniem (WE) nr 1334/2008 ustalającym maksymalne poziomy kumaryny w deserach i produktach piekarniczych, ponieważ zależy to od ilości cynamonu użytego do przygotowania produktu końcowego. Dopuszczalne dzienne spożycie (TDI) kumaryny ustalono na 0,1 mg/kg masy ciała. Zauważono, że TDI zostałoby przekroczone przez dzieci w wieku 6-18 miesięcy w przypadku spożywania zaledwie 0,5 g cynamonu kasja, dla którego stwierdzono najwyższą zawartość kumaryny w niniejszym badaniu


Stwierdzone problemy powiązane z fałszowaniem żywności:

  • Zastąpienie cynamonu cejlońskiego cynamonem kasja - cztery próbki cynamonu mielonego oznaczone jako cejloński zostały całkowicie lub częściowo zastąpione cynamonem kasja. Ponadto jedna próbka bez wskazania pochodzenia botanicznego, ale oznaczona jako wyprodukowana na Sri Lance, została zidentyfikowana jako kasja, co sugeruje próbę oszustwa konsumentów odnośnie pochodzenia produktu.
  • Fałszowanie innymi częściami rośliny - dla sześciu próbek stwierdzono wysoki poziom kamfory, co sugeruje zastąpienie kory cynamonu korzeniem rośliny. Kamfora jest najbardziej obfitym związkiem lotnym w korzeniach rośliny. Kolejne dwanaście próbek zawierało kamforę w stężeniach nieco wyższych niż te objęte 95% przedziałem ufności, ale próbki te nie zostały uznane za podejrzane o zastąpienie kory, ponieważ stosunkowo wysoki poziom kamfory mógł wynikać z zanieczyszczenia krzyżowego. Ponadto obecność wykrywalnych ilości niektórych kwasów tłuszczowych w kilku próbkach sugeruje, że zawierały one nie tylko korę cynamonową, ale także nasiona.
  • Fałszowanie innymi roślinami - badanie wykazało, że 24 próbki wykazywały anomalie w składzie niektórych związków lotnych, co wskazuje na zastąpienie kory innymi przyprawami lub częściami rośliny cynamonowej. Wykryto ryż (Oriza Sativa) w jednej próbce w ilościach wykluczających zanieczyszczenie krzyżowe. Sześć próbek było podejrzanych z powodu obecności dużej liczby obcych gatunków, w tym cebuli, kozieradki i białej gorczycy.

Wnioski

Głównym wnioskiem z badania jest to, że tylko 33,7% ze 104 analizowanych próbek było wolnych od jakichkolwiek podejrzeń o oszustwo, zaniżoną jakość lub obawy dotyczące bezpieczeństwa. Najniższy wskaźnik próbek wolnych od podejrzeń odnotowano wśród próbek cynamonu cejlońskiego (tylko 5%), wszystkie sprzedawane w postaci lasek. Wyższy wskaźnik nieprawidłowości w próbkach cynamonu cejlońskiego jest logiczny, biorąc pod uwagę, że cynamon cejloński jest około dwa razy droższy niż cynamon kasja, co stanowi większą korzyść ekonomiczną dla oszustów.

Źródło: https://www.nature.com/articles/s41538-025-00485-w


Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności, suplementów diety i opakowań w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.

Dowiedz się więcej o Strefie Managera FoodFakty i narzędziach ProBase 360.

Autor:Michał Snopkiewicz
Udostępnij
Facebook
Twitter/X
LinkedIn
e-mail
Whatsapp
Link

Przeczytaj także

Wybierz temat: Badania żywności Bezpieczeństwo żywności Food Fraud

Newsletter FoodFakty Newsletter
Profesjonalne informacje z branży żywności.
Bądź na bieżąco w prosty sposób.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu rejestracyjnym przez firmę Prokonsument Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Serwituty 25 będącą właścicielem portalu FoodFakty.pl w celach marketingowych i promocyjnych, w szczególności powiadomienia o nowych publikacjach, biuletynach i wydarzeniach dotyczących usług oferowanych przez portal jak również kontrahentów portalu; realizacji obowiązków związanych z wymogami w zakresie niezależności, zarządzania ryzykiem i jakością;Podanie adresu e-mail oznacza zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany adres informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Prokonsument Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, 02-233, ul Serwituty 25, NIP 5260201821, który jest wydawcą portalu FoodFakty.pl.

Administratorem podanych danych osobowych jest Prokonsument Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie na ul. Serwituty 25 . Dane osobowe przechowywane są przez okres 3 lat. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych. Ma Pani/Pan prawo w dowolnym momencie odwołać (wycofać) wyrażone zgody. Odwołanie (wycofanie) zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed tym faktem. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego w zakresie ochrony danych osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Podane przez Pana/Panią dane osobowe są warunkiem zrealizowania świadczenia. Więcej informacji zawarte w:

Newsletter FoodFakty Newsletter
Profesjonalne informacje z branży żywności.
Bądź na bieżąco w prosty sposób.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu rejestracyjnym przez firmę Prokonsument Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Serwituty 25 będącą właścicielem portalu FoodFakty.pl w celach marketingowych i promocyjnych, w szczególności powiadomienia o nowych publikacjach, biuletynach i wydarzeniach dotyczących usług oferowanych przez portal jak również kontrahentów portalu; realizacji obowiązków związanych z wymogami w zakresie niezależności, zarządzania ryzykiem i jakością;Podanie adresu e-mail oznacza zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany adres informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Prokonsument Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, 02-233, ul Serwituty 25, NIP 5260201821, który jest wydawcą portalu FoodFakty.pl.

Administratorem podanych danych osobowych jest Prokonsument Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie na ul. Serwituty 25 . Dane osobowe przechowywane są przez okres 3 lat. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych. Ma Pani/Pan prawo w dowolnym momencie odwołać (wycofać) wyrażone zgody. Odwołanie (wycofanie) zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed tym faktem. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego w zakresie ochrony danych osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Podane przez Pana/Panią dane osobowe są warunkiem zrealizowania świadczenia. Więcej informacji zawarte w:

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies, które będą zamieszczane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki internetowej i wyłączyć opcję zapisu plików cookies. Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi cookies na tej stronie można się zapoznać tutaj.