Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Rosnąca popularność polskich win sprawiła, że coraz więcej osób rozważa założenie własnych winnic. Według danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) w Polsce uprawianych jest 547,27 ha winorośli. Wino produkowane jest 330 producentów, co oznacza przyrost o 36 w ciągu ostatniego roku. Przed podjęciem decyzji o założeniu winnicy i rozpoczęciu produkcji wina warto zapoznać się z wymogami nałożonymi na winiarzy przez polskie przepisy. Mimo że mali producenci mogą liczyć na wiele ułatwień, to formalności których należy dopełnić jest dość dużo. Sprawy nie ułatwia okoliczność, iż przesłanki pozwalające na skorzystanie z ułatwień nie są jednolite. Niekiedy wystarczy okoliczność wytwarzania wina wyłącznie z winogron pochodzących z własnych upraw. W innych przypadkach skorzystanie z ułatwień będzie możliwe jeśli produkcja wina nie przekroczy określonych progów. Najczęściej przepisy odnoszą się do progu produkcji poniżej 100 hektolitrów lub 1000 hektolitrów wina rocznie. Więcej informacji znajdą Państwo w dalszej części artykułu.
Pełna wersja artykułu dostępna jest wyłącznie w Strefie Managera pod adresem:
STREFA MANAGERA: WINO Z WŁASNYCH WINOGRON – OBOWIĄZKI I UŁATWIENIA DLA MAŁYCH PRODUCENTÓW WIN
W Strefie Managera dodatkowo znajdziesz:
>> Więcej o STREFIE MANAGERA <<
Zadzwoń +48 501 370 590 lub napisz strefamanagera@foodfakty.pl
Przeczytaj także
Polska jest jednym z największych producentów jabłek w Unii Europejskiej. Odpowiednie warunki klimatyczne do uprawy jabłek, dają nam szansę na wyrób cydru na dużą skalę. Na przeszkodzie stoją jednak przepisy, które w znaczny sposób ograniczają produkcję.
Nowe regulacje mają wprowadzać szereg zmian jak np. dostosowanie definicji produktów winiarskich do wymagań rynkowych czy zwiększenie limitu produkcji z 10 000 litrów w skali roku do 100 000 litrów dla drobnych producentów. Planowany termin przyjęcia projektu to I kwartał 2021 r.
Wybuch pandemii koronawirusa negatywnie wpłynął na całą branżę gastronomiczną. Szczególnie jednak dotknął rynek win. Przykładem środków zaradczych przyjętych w tym zakresie może być przyjęte przez Komisję Europejską Rozporządzenie Wykonawcze nr 2020/975.