Francuska Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Oszustwom (DGCCRF) w sierpniu 2022 r. opublikowała wyniki z badania jakości oliwy z oliwek, które przeprowadzono w 2020 r.
Ukierunkowane kontrole w związku z wysokim ryzykiem zafałszowania oliwy z oliwek
W związku z wysokim ryzykiem zafałszowania, DGCCRF przeprowadziła liczne kontrole jakości oliwy z oliwek (extra virgin i virgin), zgodności etykietowania, informacji o wartości odżywczej i pochodzeniu produktów.
Błędne informacje na etykietach, oliwa z wytłoczyn jako extra virgin
Z dochodzenia DGCCRF wynika, że w ponad 1/3 ze 177 skontrolowanych placówek wystąpiły nieprawidłowości. Większość z nich dotyczyła braku lub niewłaściwych informacji na etykietach. Zaobserwowano również wprowadzające w błąd praktyki dotyczące pochodzenia produktów, sprzedawanie oliwy z wytłoczyn jako extra virgin i oszukańcze reklamowanie oliwy jako produkowanej lokalnie.
Niezgodność jakości 48% przebadanych próbek oliwy z oliwek
Przeprowadzono również badanie 97 próbek oliwy z oliwek w celu sprawdzenia twierdzeń dotyczących jakości. Według wyników, 48% próbek zostało uznanych za niezgodnych z wymogami, ze względu na niewystarczające cechy organoleptyczne (kolor, zapach, smak). W związku z tym produkty te nie spełniały określonych w przepisach kryteriów swoich kategorii.
DGCCRF utrzyma swoją presję kontrolną, aby zagwarantować uczciwe etykietowanie i karać najpoważniejsze oszustwa.
Źródło: https://www.economie.gouv.fr/dgccrf/des-fraudes-recurrentes-relevees-sur-les-huiles-dolive
Zespół FoodFakty ustawicznie monitoruje rynek i wszystkie wykryte przypadki zafałszowań w EU oraz reszcie świata. Niezwłocznie rejestruje wszystkie produkty w bazie Probase360, a klienci bazy codziennie otrzymują alert z bieżacymi wycofaniami z rynku i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne i pogłębiać informacje o sytuacji w module analitycznym bazy.
Dowiedz się więcej o Strefie Managera i narzędziach ProBase 360