Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Z dniem 3 lipca 2021 r. w Unii Europejskiej wprowadzony zostanie całkowity zakaz sprzedaży produktów jednorazowego użytku wykonanych z tworzywa sztucznego, co obejmie następujące przedmioty:
Jest to bardzo istotna zmiana w stosunku do panujących dotąd standardów, gdzie jednorazowe produkty wykonane z plastiku stanowiły nieodzowny element codziennego krajobrazu. Ze względu na duże ilości plastiku funkcjonujące już w obrocie, zdecydowano, iż do dnia 3 lipca 2021 r. możliwe będzie wykorzystywanie produktów jednorazowego użytku wykonanych z tworzywa sztucznego. Wycofanie obejmuje także styropianowe kubki i opakowania na żywność.
Na podjęcie kroków prawnych zmierzających do zmniejszenia ilości odpadów plastikowych wpłynęła trudna sytuacja klimatyczna oraz coraz większa ilość odpadów, szczególnie w morzach i oceanach, która zaczyna stwarzać realne zagrożenie dla środowiska. Zgodnie z wyliczeniami przeprowadzonymi na plażach, tworzywa sztuczne stanowią 80–85 % wszystkich odpadów morskich. Jak wskazano w uzasadnieniu dyrektywy 2019/904 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (tzw. dyrektywa „plastikowa”) „10 najczęściej występujących produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych stanowi 86 % wszystkich tego rodzaju produktów (tym samym odpowiadając pod względem ilościowym 43 % wszystkich odpadów morskich występujących na europejskich plażach)”. Produkty jednorazowe określone jako „zakazane” stanowią 70% wszystkich odpadów morskich, a wyłączenie ich z obrotu pozwoli na znaczące zredukowanie ilości zanieczyszczeń w morzach i oceanach. Jak podkreśliła posłanka sprawozdawczyni, Frédérique Ries (ALDE, Belgia): "Przepisy te zmniejszą rachunki za szkody dla środowiska o 22 mld euro, czyli o szacunkowy koszt zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, jaki ponieślibyśmy w Europie do 2030 r.”.
Zanieczyszczenie środowiska morskiego nie stanowi jednak wyłącznie problemu klimatycznego. Pozostałości plastiku znajdywane są w organizmach morskich takich jak żółwie, foki, wieloryby i ptaki, a także w organizmach ryb i skorupiaków, które przecież są spożywane przez ludzi. W konsekwencji, plastik zostaje włączony do łańcucha pokarmowego ludzi, co stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia i życia, zwłaszcza w wieloletniej perspektywie. Z tego względu, redukcja ilości odpadów plastikowych ma kluczowe znaczenie nie tylko dla ochrony środowiska, zasobów naturalnych oraz morskiej fauny i flory, ale także dla ochrony zdrowia i życia ludzi. Jest to realne zagrożenie dla przyszłych pokoleń, choćby dlatego, że jak wskazuje Guardian, mikroplastik bywa wykrywany nawet w łożysku nienarodzonych dzieci. Skutkuje to obecnością w organizmie płodu nie tylko komórek pochodzenia naturalnego, ale także sztucznych tworzyw.
Zakaz sprzedaży plastikowych produktów jednorazowego użytku pozostaje w ścisłym związku z gospodarowaniem odpadami oraz recyklingiem, co stanowi element tzw. „pakietu odpadowego” zmierzającego do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym. Przykładem działań w ramach tej strategii jest zwiększenie docelowych norm dla recyklingu, który do 2029 r. ma osiągnąć pułap 90% plastikowych butelek. Natomiast do 2025 r. nowe butelki będą musiały być wyprodukowane co najmniej w 25% z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 r., odsetek ten ma wynosić przynajmniej 30%. W odniesieniu do poziomu zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku to ma on wynieść do 2025 r. 77%, a do 2029 r. 90%. Szczegółowe wytyczne przedstawiono poniżej:
Źródło grafiki: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/IP_18_3846
Unijne przepisy w zakresie plastiku zostały uchwalone w formie dyrektywy, co oznacza, iż jej przepisy nie są bezpośrednio stosowane i wymagają implementacji do krajowych porządków prawnych przez właściwe do tego celu organy. Dzięki temu, każde państwo członkowskie ma możliwość realizacji jej postanowień w sposób najlepiej odpowiadający sytuacji panującej w danym kraju, poprzez najbardziej odpowiednie środki i mechanizmy oraz przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania postanowień dyrektywy do dnia 3 lipca 2021 r.
Pełen tekst dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko dostępny jest pod adresem:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32019L0904
Wniosek w sprawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko zawierający m.in. jej uzasadnienie znajduje się poniżej:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=COM:2018:0340:FIN
Źródła:
https://www.wwf.pl/aktualnosci/plastik-not-fantastic
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/IP_18_3846
Przeczytaj także
Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2020/2151 ustalono specyfikacje dotyczące oznakowania kubków na napoje. Oznakowanie dotyczy kubków na napoje wyprodukowanych częściowo lub w całości z tworzywa sztucznego.
Czy opakowania produktów, które codziennie kupujemy nadają się do dalszego przetworzenia? Czasami niełatwo to stwierdzić. Spojrzenie producentów opakowań oraz firm zajmujących się ich recyklingiem pozwala rozwiać część mitów na ten temat.
Każdego roku około 8 milionów ton tworzyw sztucznych trafia do naszych oceanów - oznacza to, że co minutę do naszych zasobów wodnych wyładowywana jest jedna śmieciarka wypełniona tworzymai sztucznymi. Co najmniej 80 procent śmieci znajdujących się w oceanach to tworzywa sztuczne - ilość ta ma zostać zmniejszona w ciągu najbliższych kilku lat dzięki przegłosowaniu...