Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
29 maja br. zaktualizowany został Wykaz oznaczeń handlowych gatunków ryb oraz wodnych bezkręgowców. Wykaz zawiera informacje o rybach, skorupiakach, małżach, ślimakach, głowonogach, parzydełkowcach, jeżowcach oraz glonach i wodorostach wodnych, w tym nazwę systematyczną każdego gatunku zgodnie z systemem informacyjnym FishBase lub – w odpowiednich przypadkach – zgodnie z bazą danych ASFIS Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), a także oznaczenie handlowe: nazwę gatunku w języku urzędowym lub w językach urzędowych danego państwa członkowskiego; w stosownych przypadkach, każdą inną nazwę lub nazwy zaakceptowane lub dopuszczone lokalnie lub regionalnie.
Zmiany w wykazie:
Ostatnio dodany gatunek:
- Część „Ryby”: 197. Ryba latająca (wylotek) (Cheilopogon heterurus); kod FAO: ECE
Zmiana nazw naukowych gatunków:
- 101. Lamna dwustępkowa (Lamna ditropis) (=*Isurus nasus); kod FAO: LMD
- 124. Mintaj (Gadus chalcogrammus)(=*Theragra chalcogramma); kod FAO: ALK
Pełny wykaz dostępny pod linkiem: Wykaz oznaczeń handlowych gatunków ryb oraz wodnych bezkręgowców
Przeczytaj także
W operacji koordynowanej przez Eurojust, we współpracy z władzami z Rumunii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Węgier i Portugalii podjęto działania przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, zaangażowanej w nielegalne połowy na skażonych wodach, unikanie podatków i pranie pieniędzy.
W dniu 28 marca 2019 r. MSC (Marine Stewardship Council) ogłosiło nowe wymogi dla dostawców oraz przetwórców ryb i owoców morza. Najważniejsze zmiany dotyczą wprowadzenia niezależnych audytów dotyczących kwestii pracowniczych w firmach w łańcuchu dostaw, jeśli istnieje ryzyko, że stosują one praktyki pracy przymusowej albo pracy dzieci.
Czy konsumenci jedzą to, co myślą, że jedzą? Oszustwa związane z nieprawidłowo oznakowanymi rybami i owocami morza to duży problem. Szacuje się, że 30% spożywanych na całym świecie ryb i owoców morza jest błędnie oznakowanych. Najnowsze badania pokazują, że w przypadku produktów z certyfikatem MSC jest to mniej niż 1%.