Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Jedną z ważniejszych decyzji podjętych przez Komisję Codex Alimentarius podczas dorocznego spotkania w Genewie było rozpoczęcie prac nad ulepszeniem znakowania alergenów na produktach spożywczych.
Wzrost występowania alergii pokarmowych na świecie
Deklaracja żywności lub składników, o których wiadomo, że powodują nadwrażliwość, ma na celu zapewnienie konsumentom dostępu do jasnych i dokładnych informacji na temat obecności alergenów w żywności, tak aby mogli dokonywać bezpiecznych wyborów żywieniowych. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę potencjalne zagrażające życiu konsekwencje dla osób cierpiących na alergie pokarmowe, a częstotliwość występowania tych chorób wzrasta w wielu częściach świata.
Uzupełnienie przepisów
Biorąc pod uwagę poważny charakter alergii pokarmowych i ich konsekwencje zdrowotne oraz rosnącą złożoność łańcucha dostaw żywności, założone przez Komisję prace mają uzupełnić obecne przepisy dotyczące etykietowania alergenów w Ogólnym standardzie etykietowania żywności paczkowanej (ang. General Standard for Labelling of Pre-packaged Foods). Ma to zapewnić przemysłowi więcej szczegółów na temat tego, jak alergeny powinny być prezentowane na etykietach żywności, aby zapewnić ochronę konsumenta i promować harmonizację etykietowania alergenów.
Zarządzanie alergenami
Nowe działania mają uzupełnić również niedawne prace Komitetu Kodeksu ds. Higieny Żywności (CCFH) w sprawie projektu kodeksu postępowania w zakresie zarządzania alergenami spożywczymi dla podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa spożywcze, który zawiera wytyczne dotyczące zarządzania alergenami w całym łańcuchu żywnościowym i promuje włączenie praktyk zarządzania alergenami w ramach dobrych praktyk higienicznych (GHP) oraz, w stosownych przypadkach, systemów HACCP w produkcji, handlu detalicznym i usługach spożywczych.
Źródło:
http://www.fao.org/fao-who-codexalimentarius/news-and-events/news-details/en/c/1201334/
Przeczytaj także
Zidentyfikować, zmierzyć, zminimalizować, kontrolować, wyeliminować: zarządzanie alergenami nie jest łatwe, ale trzeba to zrobić, a wszystko bez przerywania produkcji. Martin Candia z Romer Labs podsumowuje 10 istotnych aspektów zarządzania alergenami pokarmowymi, bez których nie można się obejść.
Podczas spotkania w Genewie w zeszłym tygodniu Komisja ds. Codex Alimentaiurs ustaliła podjęcie szeregu prac m.in. nad aflatoksynami w żywności, najwyższymi dopuszczalnymi poziomami pestycydów oraz handlem elektronicznym.
Prawdziwa i praktyczna wiedza na temat zarządzania alergenami bardzo często jest pierwszym obszarem, który stanowi słabą stroną specjalistów ds. Kontroli Jakości i Bezpieczeństwa Żywności. Spowodowane jest to istniejącymi różnicami...
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. wyróżnia się 14 substancji alergennych, które objęte są obowiązkiem znakowania – gluten, mleko, soja, musztarda, seler, orzeszki...
Alergeny to czynniki białkowe obecne w żywności, które mogą uruchomić reakcję immunologiczną u niektórych ludzi. Większość z tych reakcji jest łagodna i nie wymaga leczenia, jednak w niektórych przypadkach...