Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Niemieckie media podały, że w wyniku zakażenia bakteriami Listeria zmarły dwie osoby, a około 40 innych przypadków jest w trakcie analizy.
Niemieccy urzędnicy zamknęli zakład produkcyjny Wilke Waldecker Fleisch-und Wurstwaren w Twistetal, Berndorf. Firma wycofała w Niemczech wszystkie swoje produkty z wyjątkiem żywności w puszkach w związku z wybuchem epidemii spowodowanym przez Listerię w schłodzonych kiełbasach.
Źródło zakażenia
Listeria została wykryta podczas pobierania próbek produktów producenta z salami do pizzy oraz kiełbasy. Lokalne władze kilkakrotnie wcześniej nakazały czyszczenie i dezynfekcję, a zakłady produkcyjne były wcześniej tymczasowo zamykane.
Po udostępnieniu wyników ponownego pobierania próbek pod koniec września władze nakazały zamknięcie zakładu i wycofanie wszystkich produktów, z których niektóre zostały wysłane do wielu innych krajów.
Wszystkie produkty oznaczone kodem „DE EV 203 EG” zostały wycofane. Produkty były także sprzedawane luzem bez etykiet w sklepach detalicznych oraz w punktach gastronomicznych, takich jak kuchnie szpitalne i stołówki.
Według danych Robert Koch Institute w tym roku do października zgłoszono łącznie 405 zakażeń Listeria w porównaniu do 482 w tym samym okresie ubiegłego roku. Roczna liczba przypadków listeriozy w Niemczech odnotowana przez RKI wzrosła z 396 w 2009 r. do 771 w 2017 r.
Wycofanie z Austrii
Austriacka Agencja Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (AGES) wydała ostrzeżenie w imieniu Federalnego Ministerstwa Pracy, Spraw Społecznych, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (BMASGK) dla mięsa i wyrobów kiełbasianych od niemieckiego producenta.
Władze niemieckie poinformowały AGES za pośrednictwem portalu RASFF, że produkty zostały dostarczone do dwóch hurtowni w Austrii. Nie ma doniesień o przypadkach listeriozy w Austrii związanej z epidemią w Niemczech.
Na podstawie powiadomienia RASFF produkty były również dystrybuowane do Belgii, Danii, Francji, Irlandii, Holandii, Szwecji i innych krajów (sprawdź pełną listę)
Grupa zwiększonego ryzyka
Osoby w podeszłym wieku i osoby z obniżoną odpornością, kobiety w ciąży oraz noworodki mają zwiększone ryzyko zarażenia listeriozą.
Objawy zakażenia mogą obejmować wymioty, nudności, uporczywą gorączkę, bóle mięśni, silny ból głowy i sztywność szyi. Czas od zarażenia do wystąpienia objawów waha się od kilku do 70 dni, średnio trzy tygodnie.
Źródło:
https://www.lebensmittelwarnung.de/bvl-lmw-de/detail/lebensmittel/45502
RASFF
FoodSafetyNews
Przeczytaj także
Władze holenderskie powiązały trzy zgony z powodu Listerii z produktami mięsnymi z jednej firmy. Spośród 20 pacjentów z wykrytą listeriozą urzędnicy stwierdzili...
W ramach cyklu prezentującego najważniejsze obserwacje i wnioski z programów monitoringu bezpieczeństwa żywności krajów EU, po przedstawieniu sytuacji w Danii, Holandii, Irlandii i Niemczech, przedstawiamy Państwu najważniejsze informacje...
Według Instytutu Roberta Kocha (RKI) Norovirus i Campylobacter należą do najczęstszych chorób podlegających zgłoszeniom w Niemczech w 2018 roku. w 2018 r. odnotowano ogółem 67 872 zakażeń Campylobacter, co było o 2 procent niższą ilością niż rok wcześniej. Czytaj więcej…