Bezpieczeństwo żywności i żywienia - komentarz
Centrum Prawa Żywnościowego
Podwójna jakość powszechnie kojarzona jest głównie z fenomenem tzw. "chemii z Niemiec". Tymczasem praktyka ta często jest stosowana również na rynku żywności. Na czym polega? Otóż działania określane jako "podwójna jakość" to wprowadzanie na rynki różnych Państw Członkowskich UE produktów wyglądających jednakowo lub zbliżonych do siebie wyglądem (na tyle, że przeciętny konsument może je ze sobą pomylić), podczas gdy właściwości wariantów są istotne odmienne. Czy prawo zawsze zakazuje takiego różnicowania artykułów spożywczych? Z jakimi sankcjami może liczyć się podmiot stosujący niezgodnie z prawem praktykę dual quality? Jak w rzeczywistości może wyglądać „podwójna jakość”? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdą Państwo w artykule.
Pełna wersja artykułu dostępna jest wyłącznie w Strefie Managera pod adresem:
W Strefie Managera dodatkowo znajdziesz:
>> Więcej o STREFIE MANAGERA <<
Zadzwoń +48 501 370 590 lub napisz strefamanagera@foodfakty.pl
Przeczytaj także
Organy urzędowej kontroli żywności mają kompetencje do nakładania kar pieniężnych na podmioty działające na rynku spożywczym. Obowiązujące przepisy prawne wskazują za jakie naruszenia możliwe jest nałożenie kar
W tym roku przedsiębiorcy dostali pod choinkę od Komisji Europejskiej projekt nowego rozporządzenia dotyczącego opakowań. Rozporządzenie to ma w całej Unii kompleksowo określać wymogi dotyczące opakowań, w tym opakowań produktów spożywczych
Pisma wydawane przez organy urzędowej kontroli żywności w większości zakwalifikować można jako sporządzane w ramach postępowania kontrolnego lub sporządzane w ramach postępowania administracyjnego. Postępowanie kontrolne ma na celu sprawdzenie i zweryfikowanie czy dany podmiot lub produkt spełnia określone wymogi prawne.
Polecane produkty
Centrum Prawa Żywnościowego
Centrum Prawa Żywnościowego
Centrum Prawa Żywnościowego
Strefa Managera to unikalne narzędzia wiedzy przyczyniające się do zwiększania efektywności decyzji managerskich, ale również służące do zaangażowania pracowników poprzez rónorodne formy informacji. Specjaliści FoodFakty samodzielnie i we wpółpracy z ekspertami Partnerów projektu sukcesywnie rozwijają ofertę strefy.
To comiesięczna analiza wszystkich przypadków produktów niebezpiecznych zgłoszonych do systemu RASFF, przegląd analiz ryzyka EFSA, zestawienie nowych limitów prawnych pozostałości w żywności EU-LEX, podsumowanie nowych przypadków zafałszowań, najciekawsze case study.
Miesięczne raporty FoodFakty LEX SCAN dostępne w formie inteligentnych plików Excel - zmiany krajowych i unijnych aktów prawnych.