Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Dr Nuno F. Soares – autor wielu książek i artykułów, konsultant i trener w zakresie bezpieczeństwa żywności z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży spożywczej w zakresie bezpieczeństwa i jakości żywności - w opracowaniu pt. Jak przetrwać dzień audytu? udziela wskazówek, jak przebrnąć przez ten tak „ważny dzień”, jakim jest dzień audytu.
Przygotowanie się do audytu wiąże się z wzięciem na siebie dużej odpowiedzialności oraz wykonaniem ciężkiej pracy przez specjalistów ds. bezpieczeństwa żywności. Audyt jest wydarzeniem stresującym zapewne dla każdego. Nie ważne jak długo jesteśmy już specjalistami w dziedzinie bezpieczeństwa żywności - dzień audytu zawsze będzie dla nas dniem szczególnym.
Pomimo, iż specjaliści ds. bezpieczeństwa żywności poświęcili wiele pracy przygotowaniom do audytu, tuż przed nim często pojawią się pytania i wątpliwości:
- Czy zrobiłem wystarczająco dużo?
- Czy jesteśmy przygotowani?
- Czego będzie szukał audytor?
To właśnie jak się do audytu przygotujemy będzie odgrywało kluczową rolę, jak przez niego przebrniemy, czy będzie to przerażające i niespokojne doświadczenie, czy też uda nam się przeżyć go trochę lepiej, postępując zgodnie z 5 sugestiami dra Nuno F. Soares’a.
Zastosowanie ich w praktyce nie ma na celu uniknięcia niezgodności, ale sprawić, żeby audyt był tym, czym powinien być - narzędziem do ciągłego doskonalenia nie tylko systemów, ale także nas samych, specjalistów ds. bezpieczeństwa żywności.
Ekspert FoodFakty – dr Nuno F. Soares będzie organizował warsztaty, które będą dostępne dla członków Strefy Managera FoodFakty.
Przeczytaj także
BMPA – Brytyjskie Stowarzyszenie Przetwórców Mięsa dowodzi, że nowe, wydłużone terminy przydatności do spożycia mięsa okażą się dużą korzyścią dla środowiska i konsumentów, którzy obecnie wyrzucają żywność o wartości 3 mld funtów rocznie. FSA przeprowadza dalsze oceny ryzyka i jesienią opublikuje raport.
Szacuje się, że w XXI wieku liczba chorób przenoszonych przez żywność wzrosła z powodu ciągłych zmian metod, procesów i praktyk produkcyjnych, jak również spowodowane jest zmianą nawyków konsumpcyjnych.
Komisja Europejska opublikowała projekt zmiany rozporządzenia (WE) nr 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych, który obejmuje również zarządzanie alergenami i redystrybucję żywności zarządzanie alergenami oraz kulturę bezpieczeństwa żywności.