Na mocy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 lutego 2022 r. wprowadzono „Krajowy programu zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach kur niosek gatunku Gallus gallus” na rok 2022.
Jak wskazano w pkt 1.1. niniejszego rozporządzenia „zadaniem krajowego programu zwalczania choroby odzwierzęcej i odzwierzęcego czynnika chorobotwórczego jest osiągnięcie odpowiedniego celu unijnego ograniczenia rozprzestrzeniania chorób odzwierzęcych i odzwierzęcych czynników chorobotwórczych, wymienionych w kolumnie 1 załącznika I do rozporządzenia nr 2160/2003, w populacjach zwierząt wymienionych w kolumnie 2 tego załącznika.”.
Czynniki chorobotwórcze
Pod pojęciem ww. czynników chorobotwórczych mieszczą się wszystkie serotypy salmonelli o znaczeniu dla zdrowia publicznego w odniesieniu do takich populacji zwierząt jak:
- stada hodowlane gatunku Gallus gallus
- kury nioski
- broilery
- indyki
- pogłowia trzody chlewnej przeznaczonej na ubój
- pogłowia hodowlane trzody chlewnej.
Pełen tekst rozporządzenia (WE) nr 2160/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie zwalczania salmonelli i innych określonych odzwierzęcych czynników chorobotwórczych przenoszonych przez żywność znajdziesz pod adresem:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A02003R2160-20210421
Jakich serotypów Salmonella dotyczy program?
Celem wprowadzenia niniejszych przepisów jest ograniczenie częstości występowania niektórych serotypów salmonelli w stadach kur niosek gatunku Gallus gallus w odniesieniu do stad dorosłych kur niosek z wynikiem dodatnim badań laboratoryjnych w odniesieniu do następujących serotypów Salmonella:
1) Salmonella Enteritidis,
2) Salmonella Typhimurium, w tym jednofazowej Salmonella Typhimurium o wzorze
antygenowym 1,4,[5],12:i:-
– zwanych dalej „serotypami Salmonella objętymi programem”.
Zgodnie z założeniami programu „przyjmuje się, że stadem zakażonym w odniesieniu do celu unijnego jest stado dorosłe, w którym w wyniku badania laboratoryjnego próbek pobranych z inicjatywy posiadacza kur niosek, zwanego dalej „hodowcą”, lub pobranych przez powiatowego lekarza weterynarii, zgodnie z ust. 2.2 i 3.1 załącznika do rozporządzenia nr 517/2011, wykryto w jednej próbce lub więcej niż w jednej próbce serotypy Salmonella objęte programem (inne niż szczepy szczepionkowe) lub w którym stwierdzono zastosowanie przez hodowcę środków przeciwdrobnoustrojowych, lub w którym stwierdzono efekt hamujący wzrost bakterii”.
Co ważne, próbki do badań laboratoryjnych będą pobierane z inicjatywy hodowcy i na jego koszt w stadach kur niosek gatunku Gallus gallus u:
1) piskląt jednodniowych;
2) drobiu:
a) na 2 tygodnie przed rozpoczęciem składania jaj lub przeniesieniem do jednostki
produkcyjnej,
b) w okresie nieśności przynajmniej co piętnaście tygodni.
Pozostałe obszary regulacji
Oprócz tego rozporządzeni określa m.in. takie kwestie jak strukturę i organizację organów Inspekcji Weterynaryjnej odpowiedzialnych za realizację programu; metody stosowane do wykrywania serotypów Salmonella w stadach kur niosek gatunku Gallus gallus; wymagania dotyczące przedsiębiorstw żywnościowych objętych programem; środki zapobiegające zakażeniom przenoszonym przez zwierzęta, pasze, wodę pitną i pracowników gospodarstw; wymogi w odniesieniu do higieny transportu zwierząt do gospodarstw i z gospodarstw; warunki prowadzenia dokumentacji; a także środki podjęte przez właściwe organy w odniesieniu do zwierząt lub produktów, u których albo w których wykryto Salmonella spp., w szczególności środki podjęte w celu ochrony zdrowia publicznego, a także wszelkie podjęte środki zapobiegawcze, takie jak szczepienia.
Program stosuje się od 1 stycznia 2022 r.
Pełen tekst rozporządzenia dostępny jest pod adresem:
https://dziennikustaw.gov.pl/D2022000041301.pdf