W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o ochronie sygnalistów mający na celu wdrożenie prawa Unii Europejskiej. Długo oczekiwana ustawa o ochronie sygnalistów ma na celu implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (Dz. Urz. UE L 305 z 26.11.2019, str. 17, z późn. zm.), zwanej dalej „Dyrektywą”. W ten sam dzień Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Polska nie dopełniła działań w celu wdrożenia przepisów Dyrektywy w odpowiednim czasie - warto bowiem przypomnieć, że postanowienia Dyrektywy miały zostać zaimplementowane do porządków prawnych państw członkowskich UE do dnia 17 grudnia 2021 r.
Finalnie ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów, zwana dalej: „Ustawą o sygnalistach”, została podpisana przez Prezydenta RP 19 czerwca br. Tak więc, co do zasady, postanowienia ww. ustawy wejdą w życie w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Głównym celem Ustawy o sygnalistach ma być przede wszystkim „lepsze egzekwowanie prawa i polityk Unii Europejskiej przez skuteczniejsze wykrywanie przypadków naruszeń, prowadzenie postępowań wyjaśniających i ściganie naruszeń”. Postanowieniami Ustawy o sygnalistach do polskiego porządku prawnego wprowadzone zostało narzędzie, które odpowiednio wykorzystane może przyczynić się do poprawy dwóch powiązanych ze sobą wzajemnie obszarów.
Z pełnej wersji tekstu dowiesz się m.in.:
-czym jest system dokonywania zgłoszeń?
-jak nowe przepisy wpłyną na poprawę bezpieczeństwa żywności i pasz?
-jakie znaczenie ma nowa ustawa dla dobrostanu zwierząt?
Pełna wersja artykułu dostępna jest wyłącznie w Strefie Managera pod adresem:
STREFA MANAGERA: ROLA SYSTEMU ZGŁOSZEŃ ZEWNĘTRZNYCH W DZIAŁALNOŚCI NA RZECZ POPRAWY BEZPIECZEŃSTWA ŻYWNOŚCI I PASZ ORAZ ZDROWIA I DOBROSTANU ZWIERZĄT W ŚWIETLE USTAWY O SYGNALISTACH
W Strefie Managera dodatkowo znajdziesz:
- Raporty Food Risk
- LEX Scan - miesięczny raport zmian w prawie żywnościowym wraz z krótkim komentarzem
- Opracowania Prawne naszych Ekspertów
- Tablicę Managera Food Fraud i Food Risk
- Dedykowane webinaria, szkolenia, warsztaty – śledź nowe elementy wpisując w pole szukaj Strefa Managera
>> Więcej o STREFIE MANAGERA <<
Zadzwoń +48 501 370 590 lub napisz strefamanagera@foodfakty.pl
Paweł Mirosz: Ekspert branżowy oraz członek praktyki Life Sciences Rymarz Zdort Maruta. Specjalizuje się w doradztwie prawnym z zakresu jakości i bezpieczeństwa żywności. Od 2012 r., doradza w zakresie klasyfikacji, składu, reklamy i urzędowych kontroli żywności.
Magdalena Krupa-Polak: Prawniczka i członkini praktyki Life Sciences Rymarz Zdort Maruta. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu obszaru ochrony zdrowia. Jest również członkinią I Lokalnej Komisji Etycznej do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach w Warszawie, stowarzyszenia Prawnicy na Rzecz Zwierząt oraz absolwentką studiów podyplomowych na Uniwersytecie SWPS - Prawa zwierząt