Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Pomyślnie zakończyła się procedura otwierania rynku Indonezji dla polskich jabłek. Istnieje już możliwość rozpoczęcia eksportu.
Polskie podmioty, które na etapie ustalania wymagań eksportowych zgłosiły wstępne zainteresowanie takim eksportem, już uzyskały możliwość jego rozpoczęcia.
Pozostali zainteresowani eksportem producenci i eksporterzy powinni zgłosić do jednostek terenowych Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, do 30 kwietnia 2023 r. zamiar prowadzenia uprawy jabłek na rynek indonezyjski w sezonie 2023 (zgodnie z art. 50 Ustawy z 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami).
W celu uzyskania szczegółowych informacji, w tym warunków eksportu polskich jabłek do Indonezji, zachęcamy do kontaktu z Głównym Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa http://piorin.gov.pl/rotator/rynek-indonezji-otwarty-dla-polskich-jablek,234.html.
Liczymy, że otwarcie rynku Indonezji dla polskich jabłek pozytywnie wpłynie na zbilansowanie dwustronnej wymiany handlowej. Wg najnowszych danych za okres od stycznia do listopada 2022 roku, Polska odnotowała deficyt w handlu towarami rolno-spożywczymi z Indonezją na poziomie blisko 19 mln euro.
Przeczytaj także
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił Auchan Polska i SCA PR Polska (Intermarche) zarzuty nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej wobec dostawców produktów rolno-spożywczych.
W minionym roku ceny większości surowców spożywczych w Unii Europejskiej (UE) „znacząco” wzrosły – wstępne dane Eurostatu wskazują, że w porównaniu z rokiem poprzednim były one wyższe średnio o 24%.
KOWR, we współpracy z Ambasadą RP w Pekinie, planuje organizację webinarium na temat perspektyw rozwoju współpracy handlowej z Chinami w zakresie rynku mleczarskiego.